Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, göçmen işçilere karşı ırkçılık için 'Ifoga' ile özür diledi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkede ekonominin kötü gittiği 1974-76 arasında Pasifik'ten gelen göçmen işçilerin şafak baskınlarıyla hedef alınması için özür diledi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 1974-1976 arasında 'şafak baskınları'yla devlet tarafından sistematik olarak hedef alınan göçmen işçilerden özür diledi.

Ardern, Samoa yerlilerinin Ifoga adı verilen geleneksel özür/af dileme törenine de katıldı. 


Yeni Zelanda'ya Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkelerinden gelen göçmen işçiler, ekonominin kötü gittiği 1974-1976 yılları arasında hedef alınmıştı.

Vizelerinin bitmesine rağmen ülkede kaldıkları gerekçesiyle birçok kişi evlerine düzenlenen şafak baskınlarıyla hedef alınmış, yollardan çevrilmiş ve bu politika Pasifik ülkelerinden gelenlere karşı ırkçılığı beslemişti. 

Ardern ise bugün düzenlenen törendeki konuşmasında, Pasifik halklarının bu baskınların yaralarını hâlâ taşıdığını söyleyerek, "Bugün, göç yasalarının 1970'lerde şafak baskınlarına yol açacak şekilde ayrımcı bir şekilde uygulanması nedeniyle Pasifik toplumlarından resmen ve herhangi bir çekince olmadan özür dilemek için Yeni Zelanda hükümeti adına buradayım" dedi.
 
"Pasifik'ten gelmeyen kişilerin evlerine baskın düzenlenmedi; Avrupalılara basın düzenlenmedi veya yolda rastgele şekilde durdurulmadılar" çıkışını yapan Ardern, "Hükümet, şafak baskınlarının ve keyfi polis kontrollerinin meydana gelmiş olmasından, bunların uygun bulunmasından dolayı üzüntüsünü, vicdan azabını ve pişmanlığını ifade ediyor" diye konuştu.

Yeni Zelanda Başbakanı, hükümetinin bu çerçevede Samoa, Tonga, Fiji ve Tuvalu'dan gençlere 2.5 milyon dolarlık burs vereceğini de açıkladı.

Yüzlerce kişinin katıldığı törende, Samoa geleneklerinde af dileyen kişiler için düzenlenen 'Ifoga' da yapıldı. Özür dilemeyi ve affedilmeyi simgeleyen Ifoga sırasında, Ardern'in üzerine bazı bakanlar ve milletvekilleri bir örtü serdi; bu örtü Pasifik toplumunun bazı üyeleri tarafından kaldırıldı.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ