Yargılama sürecinin ilk adımı: Trump’ın azil maddeleri Senato’da

ABD'de Temsilciler Meclisi, Kongre baskınından sorumlu tutulan eski başkan Trump'a yönelik azil maddelerini Senato'ya iletti.


ABD’de yasama organı Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi, eski Başkan Donald Trump’a yönelik azil maddesini üstüne, Senato’ya iletti. Trump’ın Senato’da yargılanacağı sürecin ilk adımı atıldı. Trump hakkındaki suçlama için, “Donald John Trump, ABD devletine yönelik şiddeti körükleyerek yüksek seviyede suç ve kötü davranışa bulaşmıştır” denildi.

Azledilmesi için Senato’nun üçte ikisinin Trump’a karşı oy kullanması gerekiyor. Joe Biden, Cumhuriyetçilerin Trump’ı suçlu bulma ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi.


Bir yıldan biraz daha uzun süre içinde ikinci kez 9 azil süreci yöneticisi, duruşmaları başlatmak üzere dosyayı Senato’ya taşıdı. Baş azil süreci yöneticisi Jamie Raskin, duruşmalarda davacı taraf görevini yapmaya hazır olduklarını söyleyerek, suçlamayı 100 kişilik Senato’ya sesli okudu: “Donald John Trump, ABD devletine yönelik şiddeti körükleyerek yüksek seviyede suç ve kötü davranışa bulaşmıştır.”

T24 DIş Haberler servisinin haberine göre, Demokratlar, Trump’ı destekçilerinin gerçekleştirdiği 6 Ocak Kongre binası baskınını teşvik etmekle suçluyor. Dosya şimdiden teslim edilse de Senato liderleri Trump’ın yasal ekibinin hazırlanması ve Joe Biden’ın kabine adaylarının onayına devam edilmesi için süreci iki hafta erteleme konusunda anlaşmıştı.

Duruşmalar 8 Şubat’ta başlayacak. Trump, görevi bıraktıktan sonra bir Senato duruşmasına çıkan ilk başkan olacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ