Wuhan’da koronadan ölenlerin ailelerinden DSÖ’ye: Bizimle görüşün

Pek çok aile Wuhan yönetimine salgının ilk günlerinde virüsü görmezden geldikleri için dava açarken, salgının ilk günlerinde hayatını kaybedenlerin aileleri, incele yapmak üzere kentte olan DSÖ'den bilim insanlarıyla görüşmek için çağrı yaptı.


Çin’in Wuhan kentinde koronavirüs salgınının ilk günlerine hayatını kaybetmiş birinin yakını, incelemeler yapmak üzere kente gelen Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bilim insanlarıyla görüşmek istediğini söyledi. Babası koronavirüsten ölen Zhang Hai, DSÖ’nün Çin hükümeti tarafından susturulan ailelerin nasıl etkilendiğini duyması gerektiğini belirtti.

Haberi The Guardian duyurdu. DSÖ ekibi 14 Ocak’ta Wuhan’a ulaştı ve 14 günlük karantinaya girdi. DSÖ’nün Çin’le aylarca süren görüşmelerin sonunda izin aldığı inceleme Wuhan’da sürerken, DSÖ ekibine görüşme çağrısı yapan Zhang Hai “Aylardır doğruyu bulma çabasındayız. Bu bir suçtu ve DSÖ’nün buraya gelip üzerini örtmesini istemiyorum” dedi. 


Zhang Hai, babası hayatını kaybettikten sonra diğer yakınlarını kaybeden ailelerle iletişime geçerek Çinli yetkililerin salgının ilk dönemleriyle ilgili hesap vermesi için kamuoyu oluşturuyor. Pek çok aile Wuhan yönetimine salgının ilk günlerinde virüsü görmezden geldikleri için dava açmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ