Washington DC’de ‘acil durum’: Devir teslimde silahlı protesto olabilir

ABD'nin başkenti Washington DC'de "devir-teslim töreninde silahlı protesto gösterileri düzenlenebileceği" uyarıları üzerine 24 Ocak'a kadar geçerli olacak acil durum ilan edildi.


ABD Başkanı Donald Trump, FBI’ın “Başkanlık devir-teslim töreninde silahlı protesto gösterileri düzenlenebileceği” uyarıları üzerine Washington DC’de 24 Ocak’a kadar geçerli olacak acil durum ilan etti. Bu kapsamda Ulusal Muhafızlar’dan 15 bin asker daha bölgeye gönderilecek.

3 Kasım’da kaybettiği başkanlık seçimi sonrası sonuçların hileli olduğunu savunan Trump, Demokratların adayı Biden’ın seçim zaferinin onaylandığı 6 Ocak günü taraftarlarına Kongre’ye yürüme çağrısı yapmış, radikal silahlı sağ gruplar Kongre binasını basmıştı.


Bunun üzerine FBI, devir teslim töreni sırasında hem Başkent Washington DC’de hem de 50 eyalette silahlı gösteriler düzenlenebileceği uyarısında bulundu.

Trump da 24 Ocak’a kadar geçerli olacak acil durum ilan etti. Bu kapsamda Ulusal Muhafızlar’dan 15 bin asker daha bölgeye gönderilecek. Washington’daki bazı turistik yerler ziyarete kapatılacak.

Trump, koltuğu 20 Ocak Çarşamba günü Joe Biden’a devredecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ