Vaka sayısı 163’e yükseldi, gizli taziye çadırına soruşturma başlatıldı

Van'ın Ortanca Mahallesi ve Emin Paşa Mahallesi'nde gizli taziye çadırı kurulmasından sonra vaka sayısı 163'e yükseldi. Van Valiliği soruşturma başlatıldığını duyurdu.


Van Valiliği, İpekyolu ilçesinde 5 Mayıs’ta yasak olmasına rağmen taziye çadırı kurulan Ortanca Mahallesi’ndeki vaka sayısının 128’e, evde gizli taziyenin yapıldığı Edremit ilçesine bağlı Emin Paşa Mahallesi’ndeki vaka sayısının ise 35’e yükseldiğini açıkladı. İki mahallede toplam vaka sayısı 163’e yükselirken, Ortanca Mahallesi’nde bir kadın koronavirüsten yaşamını yitirdi. Valilik evde yapılan gizli taziyeyle ilgili bir kişi hakkında ise adli işlem başlatıldığını açıkladı.

Van’da şu ana kadar ölenlerin sayısının 10, toplam vaka sayısının ise 478’e yükseldi. Vakaların 163’ü gizli taziye düzenlenen iki mahallede. Valiliğin konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle denildi:


“SORUMSUZCA KURULAN TAZİYE ÇADIRI NEDENİYLE BİR KİŞİ ÖLDÜ”

“Van’da koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında yasak olmasına ve yapılan uyarılara rağmen İpekyolu İlçesi Ortanca Mahallesinde Eraygen ailesi tarafından kurulan gizli taziye bağlantılı Covid-19 vaka sayısı 128 oldu. Ayrıca Ortanca Mahallesinde sorumsuzca kurulan taziyede koronavirüs kapan ve hastanede tedavi gören bir kadın vatandaşımız yapılan tüm müdahalelere rağmen bugün vefat etmiştir.

Vefat eden vatandaşımız Sağlık Bakanlığının belirlediği kurallar çerçevesinde toprağa verilmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Tüm uyarılara rağmen Edremit İlçesi Eminpaşa Mahallesinde Gülçek ailesi tarafından yine evde gizli taziye kurulmuştur. Bundan dolayı Eminpaşa Mahallesindeki taziye ile bağlantılı vaka sayısı da her geçen gün artarak 35’e yükselmiştir. Van’da şu ana kadar vefat edenlerin sayısı 10 oldu. Yasak olmasına ve tüm uyarılara rağmen taziye kuran M. Gülçek hakkında adli işlem başlatılmış, ayrıca idari para cezası da uygulanmıştır. Van’daki toplam vaka sayısı yaklaşık 478, taburcu olan hasta sayısı 378 olmuştur. Tedbir amaçlı karantina altında tutulan toplam sayı yaklaşık 61 bin, şu anda karantinası devam eden kişi sayısı ise yaklaşık 18 bin.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ