Uluslararası kuruluşlardan Yemen için açlık ve susuzluk uyarısı

Birleşmiş Milletler, Yemen’de 13,5 milyon kişinin açlıktan ölme riski ile karşı karşıya olduğunu açıkladı. Uluslararası Kızılhaç Komitesi ise Yemenlilerin üçte ikisinin temiz suya erişemediğini belirtti.
 
Altı yıldır iç savaşın ve yabancı ülkelerin askeri müdahalelerinin devam ettiği Yemen için 2 uluslararası kuruluştan art arda uyarılar geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Yemen’de 13,5 milyon kişinin açlıktan ölme riski altında olduğunu duyurdu. Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ise Yemenlilerin üçte ikisinin güvenli ve temiz su ile sağlık hizmetlerinden yoksun olduğunu açıkladı.


“YEMEN’DE İNSANLAR AÇ KALMIYOR, AÇLIKTAN ÖLÜYOR”

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Vanessa Huguenin, Yemen’deki insani krizin dünyanın en kötüsü olmayı sürdürdüğünü belirterek “Yetersiz beslenme hiç bu kadar kötü olmamıştı. Yemenliler ‘aç kalmıyor’, açlıktan ölüyor. Yemen’de 13,5 milyon kişi şu anda açlıktan ölme riski altında.” dedi.

Ülkede Husilerin 2014 yılında başkent Sana’yı ele geçirmesiyle başlayan iç savaş 2020’de ülkeyi çöküşün eşiğine getirdi.

BM verilerine göre, Yemen halkının yaşadığı insani kriz, 2020 yılında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının da etkisiyle kritik boyutlara ulaştı.

“DÜNYADAKİ EN KÖTÜ İNSANİ KRİZ”

“Yemen’deki insani kriz dünyanın en kötüsü olmayı sürdürüyor.” diye konuşan Huguenin, toplam nüfusu 30,5 milyon olan ülkenin yüzde 80’inin (24,3 milyon) insani yardım ve korumaya muhtaç olduğunu vurguladı.

Huguenin, Yemen’de 16 bin 500 kişinin “kıtlık benzeri koşullarda yaşadığını”, bu sayının 2021’de üçe katlanmasının beklendiğini aktardı.

Yemen’de 13,5 milyon kişinin açlıktan ölme riski altında olduğunu veya devam eden çatışmaların ortasında ailelerini doyurmaya yetecek kadar gıda bulmakta zorlandığını vurgulayan Huguenin, “Haziran 2021 itibarıyla bu sayı 3 milyon artabilir. Yani ülkenin yarısından fazlası akut açlık içinde yaşıyor olabilir.” uyarısını yaptı.

“DÖRT ÇOCUKTAN BİRİ CİDDİ AÇLIK YAŞIYOR”

Huguenin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkenin bazı bölgelerinde şu anda dört çocuktan biri (yetersiz beslenmenin yol açtığı) “akut açlık” yaşıyor.”

“YEMENLİLERİN ÜÇTE İKİSİ TEMİZ SUYA ERİŞEMİYOR”

Uluslararası Kızılhaç Komitesi de Yemenlilerin üçte ikisinin güvenli ve temiz su ile sağlık hizmetlerinden yoksun olduğunu açıkladı.

ICRC’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Her üç Yemenliden ikisi temiz su ve temel sağlık hizmetlerinden yoksun.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Kovid-19 tehlikesinin devam ettiği bir dönemde Yemenlilerin temiz suya erişiminin sağlanmasının her zamankinden daha önemli hale geldiği vurgulandı.

Yemen’de devam eden çatışmalar sebebiyle kanalizasyon ve su şebekeleri büyük ölçüde zarar görmüştü. Halk, içecek temiz suya ulaşmada büyük sıkıntı yaşıyor.YEMEN’DEKİ İÇ SAVAŞ VE DIŞ MÜDAHALELER

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husiler’e karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen’de yaklaşık 5 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nden 1 Aralık’ta yapılan açıklamada, ülkede 6 yıldır devam eden iç savaşın yanı sıra yetersiz beslenme ve kolera gibi hastalıklar yüzünden yaklaşık 233 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ