Uluslararası Af Örgütü: Türkiye-Yunan sınırında iki sığınmacı öldürüldü

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye-Yunanistan sınırında Mart ayında Yunan güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu iki sığınmacının hayatını kaybettiğini açıkladı. Örgüt, olaylarla ilgili kapsamlı bir soruşturma talep etti.


Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Ankara’nın Avrupa’ya gitmek isteyen sığınmacıları durdurmayacağını açıklamasının ardından Mart ayının başında Türkiye-Yunanistan sınırında yaşanan olaylara ilişkin bir rapor yayınladı.

Af Örgütü, Yunan güçlerinin sınırı geçmeye çalışan sığınmacı ve göçmenlere gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahalesi sonucu en az iki erkeğin hayatını kaybettiğini, bir kadının ise hâlâ kayıp olduğunu bildirdi.


KAYIP KADININ ÖLDÜĞÜ DÜŞÜNÜLÜYOR

Örgütün Avrupa Araştırma Direktörü Yardımcısı Massimo Moratti, “Güvende olmak için Türkiye’den Yunanistan’a yola çıktılar, ancak o kadar ciddi bir şiddetle karşı karşıya kaldılar ki en az iki kişi oldukça trajik bir biçimde katledildi” ifadelerini kullandı.

Hayatını kaybedenlerden birinin 43 yaşındaki Pakistan vatandaşı Muhammed Gülzarı, diğerinin ise 22 yaşındaki Suriyeli Muhammed El-Arab olduğu bildirildi. Söz konusu iki sığınmacının 2-4 Mart tarihleri arasında Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasındaki tampon bölgede Yunanistan’a geçmeye çalışırken öldürüldükleri kaydedildi. Kayıp olan kadının da hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Bazı sığınmacı ve göçmenler de, Yunan sınır güçleri tarafından dövüldüklerini ve paralarına el konulduktan sonra Türkiye’ye geri gönderildiklerini kaydetmişti.

Yunanistan ise göçmenlerin üzerine ateş açıldığı iddialarını reddediyor.

EGE ADALARINDAKİ KAMPLAR BİRAN ÖNCE BOŞALTILMALI

Uluslararası Af Örgütü, sınırı geçmeye çalışan yüzlerce sığınmacının da Ege adalarında gözaltında tutulduğunu ve iltica başvurusunda da bulunamadığını belirtti.

Örgüt, Atina’ya sığınmacıları güvenli bir konaklama için gereken hijyen koşullarını sağlamayan bu kamplardan bir an önce tahliye etmesi çağrısı yaptı.

Yunanistan’da başkent Atina yakınlarında Ritsona göçmen kampında 20 kişide koronavirüs tespit edilmesinin ardından kamp dün karantinaya alınmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ