"Türkiye'nin sorun oluşturan davranışları karşısında ortak bir çizgi belirlememiz gerek"

Fransa ile Almanya, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni Başkanı seçilen Joe Biden'ı İran'ın nükleer programı ve Ankara'ya karşı 'transatlantik birliği'ni güçlendirmeye çağırdı.


Avrupa Birliği (AB) Donald Trump döneminde kötüleşen transatlantik ilişkilerin canlandırılmasını hedefliyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian, Fransız Le Monde, Alman Die Welt ve Amerikan Washington Post gazetesinde yayınlanan ortak makalede AB-ABD ilişkilerine değindi.


"AVRUPA VE AMERİKA BİRLİKE YENİ BİR TRANSANTLANTİK ANAŞMA İCAT ETMELİ"

"Avrupa ve Amerika birlikte yeni bir transatlantik anlaşma icat etmeli" diyen ikili, "Joe Biden'in seçilmesi, otokratlar ve uluslararası düzene veya bölgesel dengelere aykırı olarak güçlerini savunmak isteyen ülkeler karşısında transatlantik birliğin güçlendirilmesinin yolunu açıyor" ifadelerini kullandı.

Trump’ın 2018'de transatlantik ilişkilerde büYük bir çatlak oluşturarak, İran nükleer anlaşmasından çekilme kararına atıfta bulunan Dışişleri Bakanları, "onarılması gereken çok şey var" dedi.

"ABD'Yİ İRAN'A YÖNELİK ORTAK BİR YAKLAŞIMA GERİ DÖNEMYE ÇAĞIRIYORUZ"

Jean-Yves Le Drian ve Heiko Maas,"ABD'yi İran'a yönelik ortak bir yaklaşıma geri dönmeye çağırıyoruz, böylece birlikte İran nükleer programının yalnızca barışçıl amaçlara yönelik olmasını ve bu ülkenin karşılaştığı diğer zorluklara yanıt vermesini sağlayabiliyoruz" cümlelerini kaleme aldı.

"TÜRKİYE İÇİN ORTAK BİR ÇİZGİ BELİRLEMEMİZ GEREKECEK"

Paris ve Berlin ayrıca, NATO içinde, Fransa gibi belirli ortakların giderek daha 'öngörülemeyen bir müttefik' olarak gördüğü Türkiye karşısında daha büyük bir görüş birliğine ihtiyaç duyulduğu konusuna dikkat çekti.

İki Bakan, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ve başka yerlerde büyük sorunlar oluşturan davranışları karşısında ortak bir çizgi belirlememiz gerekecek" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Avrupa ile Amerikan yönetiminin, Türkiye'ye karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini söylemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ