Türkiye'de zulme uğrayan hizmet hareketi mensuplarına Norveç'ten koruma

​Norveç Kamu Güvenliği ve Adalet Bakanlığı, Gülen cemaatine mensubiyeti yüzünden Türkiye'den veya başka ülkelerden Norveç'e sığınmak isteyenlerin sayısındaki artış sonrası işlemlerin kolaylaştırılması ve koruma verilmesi yönünde genelge yayınladı.
Norveç Kamu Güvenliği ve Adalet Bakanlığı son zamanlarda Gülen cemaatine mensubiyeti yüzünden Türkiye'den veya başka ülkelerden Norveç'e sığınmak isteyenlerin sayısındaki artış sonrası işlemlerin kolaylaştırılması ve koruma verilmesi yönünde genelge yayınladı. 

12 Ekim'de yayınlanan genelgede, “koruma talebinde bulunan kişiler Gülen cemaati ile kanıtlanabilir irtibatı veya yerel makamların kendileri hakkında “Gülen grubu ile iltisakı irtibatı var” iddiasını ispatlayabilir ve bu gerçek veya iddia edilen irtibatlar yüzünden yerel makamlar tarafından zulme uğrama ihtimallerini gösterebilirlerse, bu kişiler göç kanunları altında koruma hakkı kazanırlar” açıklamasında bulunuldu.

Norveç Göç İdaresi, Gülen grubuna irtibatlı kişilere koruma verilmesine ilişkin gerekçelerin başında Türkiye'de siyasi alanda yaşanan yoğun değişim ve artan insan hakları ihlalleri sonrası yepyeni bir insan grubunun Norveç'ten koruma talep etmesini gösterdi.

Genelgeye gerekçe olan Göç İdaresi,  Norveç Kamu Güvenliği Bakanlığına, “Fethullah Gülen grubuna bağı veya irtibatı olduğu iddia edilen kişiler zulüm ve işkence riskiyle karşı karşıyadır. Öyle ki, tutuklanma, hapse atılma, işkence ve hüküm giyme riski olan bu kişilere Göç Sözleşmesi altında koruma hakkı verilmelidir.” teklifinde bulundu.

Teklifte, Gülen grubuna bağlı olup Norveç'ten koruma talebinde bulunan kişilerin çoğunun Türkiye'de veya başka ülkelerde Hizmet Hareketi okullarında çalışan öğretmenler, grupla bağı olan başka mesleklerden insanlar olduğu belirtildi.

Hükümetin tüm Türkiye'yi kontrolünde tuttuğunu belirten Göç İdaresi, iç göç teklifinin Gülen grubu için kriter alınamayacağının da altını çizdi.

Norveç Göç İdaresinin teklifini olumlu bulan Norveç Kamu Güvenliği ve Adalet Bakanlığı, Hizmet Hareketiyle irtibatı yüzünden Norveç'ten koruma talep eden kişilerin başvurularını bireysel olarak değerlendirip söz konusu kriterlere uyması halinde koruma verilmesini karara bağladı.

2017 Mayıs ayı itibariyle Hizmet Hareketiyle irtibatlı 87 kişinin Norveç'ten iltica talep ettiği ancak bu sayının ileriki zamanlarda artabileceği belirtiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ