Türkiye vizesinin düştüğü acıklı haller

Pasaportunda Türkiye'ye çok fazla giriş çıkış bulunan Hollandalı Harald Doornbos'un Çin'e girişine izin verilmedi.
Orta Doğu’da yaşayan Hollandalı gazeteci Harald Doornbos, pasportundaki çok sayıda Türkiye mührü sebebiyle Çin’e sokulmadığını söyledi.

Bir haber için Kuzey Kore’ye gitmesi gereken Doornbos, Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlarının sahip olduğu ‘Çin’e 72 saatlik serbest vize uygulaması’ hakkından yararlanarak Pekin’e ve oradan da Pyongyang’a geçmek istedi.

Çünkü Kuzey Kore’ye geçebilmesinin tek yolu buydu. Ancak Harald Doornbos, daha önce yapmış olduğu Türkiye ziyaretleri sebebiyle ülkeye sokulmadı. Yaşadığı olayı ve şaşkınlığı, kişisel twitter hesabı @HaraldDoornbos’dan duyuran gazeteci, şunları söyledi:


1-Aman Allahım. Kuzey Kore’ye uçabilmek için Dubai-Pekin’e uçtum ve Çin girişinde ‘..çünkü pasaportunuzda Türkiye damgası var’ diye  geri çevrildim.

2- Çin’in, Suriye’nin kuzeyindeki el-Kaide bölgesine Türkiye yoluyla giden/dönen binlerce cihatçı(Uygurlar) ile ilgili olarak ne kadar endişeli olduğu açıkça görülüyor.

3- Çin ve Türkiye cumhurbaşkanları da dün gün boyunca Suriye’nin kuzeyindeki el-Kaide Uygurları hakkında görüştü.

4- Avrupa Birliği vatandaşlarının Çin’e 72 saat serbest vize ile ulaşım hakları var. Bugün Kuzey Kore basın vizemi Pekin’de alıp, Salı günü Pyongyang’a uçacaktım.

5- Pekin Havaalanı’na vardığımda gümrük görevlisi benim Hollanda pasaportumu kontrol etti ve sordu: ‘Neden Türkiye’yi ziyaret ettin? Neden(pasaportunda) Türkiye mühürleri var?’

6- Çin gümrük görevlisine göçmenlerle, siyasi durumlarla vb ilgili yazmak için Türkiye’yi sık sık ziyaret ettiğimi açıkladım.

7- Ayrıca Pekin’de sadece 40 saat kalacağımı(72 saat serbest vize izni) ve Pyongyang’a uçacağımı da açıkladım. Bu, Kuzey Kore’ye gitmenin tek yoluydu.

Kaynak: Washington hattı
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ