“Türkiye eksik demokrasiden ılımlı otokrasiye geriledi”

Alman Bertelsmann Vakfı’nın ardından Würzburg Üniversitesi’nin araştırmasında da Türkiye “ılımlı otokrasiler” arasında gösterildi. Diğer adıyla de facto diktatörlük.


 Almanya’da Würzburg Üniversitesi’nden bilim insanlarının, dünya çapında demokrasilerin gelişimiyle ilgili yaptığı kapsamlı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Ülkelerin demokratiklik ölçeğinde sırasıyla “işleyen demokrasi”, “eksik demokrasi”, “melez rejimler”, “ılımlı otokrasi” ve “sert otokrasi” olarak sınıflandırıldığı araştırmada Türkiye “ılımlı otokrasiler” arasında yer aldı.


2012-2019 ARASINDA EN SERT DÜŞÜŞÜ TÜRKİYE YAŞADI

1900’lü yıllardan bu yana 175’i aşkın ülkedeki yönetim şekilleri ve demokrasi kalitesindeki değişimleri mercek altına alan “Demokrasi Matriksi”nin 2019 yılı verilerine göre Türkiye, 2012-2019 döneminde en sert düşüşü yaşayan ülkeler arasında gösterildi.

2012’de “eksik demokrasi” olarak sınıflandırılmasına rağmen hızlı demokratikleşme gösterdiği belirtilen Türkiye, 2019’da “ılımlı” otokrası seviyesine geriledi.

TÜRKİYE 179 ÜLKE ARASINDA 140. SIRADA

“Eksik” demokrasiden “ılımlı” otokrasiye gerileyen ülkeler arasında en belirgin örnekler olarak Türkiye’nin yanında Sırbistan, Macaristan, Brezilya ve Hindistan da gösterildi. Türkiye matrikste 179 ülke arasında 140’ıncı sırada yer aldı.

Araştırmaya göre dünya genelinde demokrasilerin kalitesinde de düşüş kaydedildi. Dünya nüfusunun yarıya yakınının “demokratik rejimler”de, ancak sadece dörtte birinin “demokrasilerde” yaşadığı belirtildi.

TÜRKİYE DE FACTO DİKTATÖRLİK

Alman Bertelsmann Vakfı’nın Nisan ayında yayınladığı Dönüşüm Endeksi‘nde de Türkiye ilk kez “ılımlı otokrasi” olarak sınıflandırılmış, raporda 137 ülke arasında 77’nci sırada gelen Türkiye için “de facto diktatörlük” nitelendirmesi yapılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ