Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı McMaster da gidici

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ulusal güvenlik danışmanı H.R. McMaster’ı görevden almaya karar verdiği, ancak kararın hemen uygulanmasının beklenmediği bildiriliyor.
Washington Post gazetesinin beş kaynağa dayandırdığı habere göre Trump, McMaster’ın yerine ABD’nin eski Birleşmiş Milletler büyükelçisi John Bolton ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nin genel sekreteri Keith Kellogg’un da aralarında bulunduğu birkaç ismi değerlendiriyor.

Salı günü Rex Tillerson’u dışişleri bakanlığı görevinden alan Trump, son günlerde yönetiminin üst düzeylerindeki değişikliklerin bitmediği sinyalini verdi.

Küçük düşürmeden


Gazetenin haberine göre McMaster’ın hemen görevden alınması beklenmiyor. Trump, McMaster’ı küçük düşürmekten kaçınmak için değişimi zamana yaymak ve yerine getireceği kişiyi dikkatlice seçmek istiyor.

Washington Post haberinde, Trump’ın hiçbir zaman kişisel olarak McMaster ile uyum sağlayamadığını ve son zamanlarda yerine başka bir kişiyi getirmek istediğini, Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’e söylediği belirtildi.

McMaster, Michael Flynn’ın ardından Trump’ın ikinci ulusal güvenlik danışmanı. Flynn ABD’deki Rus büyükelçisiyle temasları hakkında Başkan Yardımcısı Mike Pence’i yanlış yönlendirdiği için bir yıl önce görevden alınmıştı.

Ekonomi danışmanı da değişti

Son olarak, Amerikalı televizyon yorumcusu ekonomist Larry Kudlow’un, Trump tarafından Beyaz Saray baş ekonomi danışmanlığına getirileceği açıklanmıştı. Muhafazakar bir analist olarak tanınan Kudlow, Ulusal Ekonomik Konsey başkanlığı görevinden kısa süre önce ayrılan Gary Cohn’un yerini alacak.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ