Trump’ın Eğitim Bakanı da istifa etti: Söylemleriniz saldırıya etki etti

ABD Ulaştırma Bakanı Elaine Chao’nun ardından, Eğitim Bakanı Betsy DeVos da Trump yönetiminden istifa eden üst düzey isimler arasında yer aldı.


ABD’de kongre binasının silahlı gruplar tarafından basılmasının ardından Trump yönetiminden istifa ediyor. Son olarak Eğitim Bakanı Betsy DeVos, görevi bıraktığını açıkladı. İstifasına ilişkin yazılı bir açıklama yapan ve Trump’a seslenen DeVos, Kongre’ye ölçüsüz bir saldırı yapıldığını belirterek, “Sizin söylemlerinizin yaşanan olaylara yaptığı etki konusunda yanılgıya yer yok ve bu da benim için bir dönüm noktası oldu” dedi.

Beyaz Saray’dan DeVos’un istifasının kabul edilip edilmediği yönünde bir açıklama gelmedi.


İSTİFALAR ARTIYOR

ABD’de Donald Trump destekçilerinin Kongre binasını basmasının ardından, Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews, Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta ve Melania Trump’ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham istifa etti. Bir dönem Beyaz Saray Sözcülüğü görevini de yürüten Grisham yaptığı açıklamada, görevini memnuniyetle yaptığını ancak bugünkü olayların ardından istifa kararını aldığını söyledi.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews ve Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta da ilerleyen saatlerde olaylar nedeniyle istifa ettiklerini duyurdu.

BİDEN ARTIK RESMEN BAŞKAN

ABD Kongresi, oy sayımı protestoları ve OHAL gölgesinde nihai kararı vererek Seçiciler Kurulu’nun oylarını tescillendirdi. 3 Kasım’daki seçimi kazanan Joe Biden, resmen ABD Başkanı oldu. Biden, 20 Ocak’ta yemin ederek görevine başlayacak.

NE OLMUŞTU?

ABD’de Kasım ayında yapılan başkanlık seçim sonuçlarının Kongre’deki oturum sırasında Başkan Donald Trump destekçileri Kongre’nin bulunduğu Capitol binasını hücum ederken bazı Trump destekçileri binaya girmeyi başardı. Trump taraftarlarının Kongre binasına girmeye çalışması üzerine tüm oturumlara ara verilerek binanın kapıları kilitlendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ