Trump ulusa seslendi, Meksika sınırına duvar için 5,7 milyar dolar istedi

ABD Başkanı Donald Trump hükümetin kapanmasının 18’inci gününde ekran karşısına çıkarak Demokratlardan Meksika sınırında yapılması planlanan duvar için 5,7 milyar dolar ödenek istedi.
Başkan Trump, ABD’nin güney sınırında kriz olduğunu söyledi ancak krizin çözülmesi için herhangi bir plan sunmadı. Kontrol edilemeyen yasa dış göç nedeniyle bütün ABD’nin zarar gördüğünü anlatan Trump tek çözümün bölgeye yapılacak duvar ile çözüleceğini söyledi.


“YASADIŞI GÖÇMENLERİN AMERİKALILARI ÖLDÜRDÜĞÜNÜ” ANLATTI

Demokratların hükümetin hemen açılmasını içeren tasarıyı kabul etmesine rağmen federal hükümeti kapalı tutan Başkan Trump, krizi tırmandırmaya devam edeceğinin mesajını verdi.

Hemen hemen tüm televizyon kanallarında canlı yayınlanan konuşmasında Trump, bazı kaçak göçmenlerin ülke genelinde sebep oldukları asayiş olaylarından örnek vererek ‘ülkeye girmeye çalışanların çok tehlikeli olabileceğini’ uyarısında bulundu.

Binlerce Amerikalı’nın yasadışı göçmenlerce yıllar içinde öldürüldüğünü savunan Trump, ülke hemen şimdi harekete geçmezse daha fazla Amerikalı’nın hayatını kaybedeceğini iddia etti.

DEMOKRATLAR ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURMAYA ÇALIŞTI

Trump 10 dakikalık konuşmasında çözüm ile ilgili, “Tek çözüm Demokratların sınırımızı koruyan ve hükümetin açılmasını sağlayan harcama bütçesinin kabul etmesidir.” dedi.

Trump konuşmasını analiz eden ABD medyası, başkanın konuşma sırasında kullandığı bazı verilerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Trump’ın ulusa seslenişi Meksika sınırındaki kriz ile ilgili ‘atabileceği son adım’ olarak değerlendirildi. 2016 seçim kampanyasında taraftarlarına duvar vaadinde bulunan Trump son hamlesiyle ‘Demokratlar üzerinde baskı oluşturmaya’ çalıştı.
 


MUHALİFLERİ SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ

Trump, sınırda duvar yapılması gerektiği teklifine “ahlaksız” diyen muhalifleri de sert bir dille eleştirdi. Trump “Ahlaksız olan tek şey siyasetçilerin hiçbir şey yapmaması ve daha masum insanların bu kadar korkunç bir şekilde mağdur edilmesine izin vermeye devam etmesidir. ”dedi.

Trump, 18 gündür kapalı olan federal hükümetin tekrar açılması için yeni bir plan önermedi. Sınırın yaklaşık 374.4 km’lik bir kısmı için 5,7 milyar dolar talep eden Trump, bunun yanı sıra halihazırdaki sınır güvenliği için ve kaçak girmeye çalışan göçmenler için milyarlarca dolar ödenek talebinde bulundu.

Trump’ın bazı müttefikleri ülkede ‘ulusal acil durum ilan edilmesini’ istiyordu. Ancak Başkan Trump konuşmasında bu teklife ilişkin herhangi bir çağrıda bulunmadı.

ABD MEDYASI TRUMP’IN SÖYLEDİKLERİNİ MERCEK ALTINA ALDI

Trump, Demokratların sınır güvenliği için herhangi bir ödeneği kabul etmediğini iddia etti. ABD medyası Demokratların şu ana kadar sadece sınır güvenliği için 1,3 milyar dolarlık ödeneği onayladığını yazdı. Medya Trump’ın konuşmasında “duvarın masrafı Meksika ile yapılan yeni ticaret anlaşması ile dolaylı bir şekilde ödenecek” söylemini doğrulamadı. Meksika ile yapılan son anlaşmada duvarın ödeneği ile ilgili herhangi bir madde bulunmuyor.

ABD Başkanı, konuşmasında kaçak göçmenlerin çok fazla suç işlediğini iddia etti. Ancak birçok araştırmalara göre Amerikan vatandaşları daha fazla suç işliyor.

TRUMP’A CEVAP VEREN DEMOKRAT LİDERLER: TRUMP, AMERİKAN HALKINI REHİN TUTMAYI BIRAKMALI

Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve Demokratların Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer, Trump’ın açıklamalarına cevap verdi. Televizyonların karşısına geçen her iki lider Trump’ın hükümeti kapalı tutmakla suçladı.

Tecrübeli siyasetçi Pelosi konuşmasında “Başkan Trump, Amerikan halkını rehin tutmayı bırakmalı, bir kriz üretmeyi bırakmalı ve hükümeti yeniden açmalı” dedi.

Pelosi ile birlikte açıklamada bulunan Senatör Schumer de hükümetin kapalı olması konusunda yalnızca Trump’ın suçlanabileceğini söyledi.

“Amerikan demokrasisi bu şekilde çalışmıyor”diyen Schumer “ Öfke nöbetiyle yöneticilik yapmıyoruz. Hiçbir başkan masaya vurarak ve taleplerden uzaklaşarak milyonlarca insana zarar vererek bu durumu baskı unsuru olarak kullanamaz.”dedi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ