Trump, TikTok’a 15 Eylül’e kadar süre tanıdı

ABD Başkanı Trump'ın TikTok uygulamasının satın alınması yönündeki sözleriyle ilgili olarak Microsoft, "Başkan'ın endişeleri ele alınmalı" açıklaması yaptı.
ABD Başkanı Donald Trump, ülkesindeki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u 15 Eylül’de ülkede yasaklayacaklarını açıkladı.

Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Çinli ‘ByteDance’ şirketine ait TikTok’un ABD’de yasaklanması tartışmalarına ilişkin konuştu. Güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok’un Çin’in kontrolünde olmasını istemediklerini vurgulayan Trump, Microsoft ya da bunun gibi büyük bir ABD merkezli firmanın TikTok’un ABD kolunu satın alması gerektiğini belirtti.

Trump, “Microsoft ya da başka bir firmaya satılmadığı takdirde, TikTok’u 15 Eylül’de kapatacağız” ifadesini kullandı.


MICROSOFT GÖRÜŞME YAPTIKLARINI AÇIKLADI

Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada, TikTok’u ABD’de yasaklamak için bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını belirtmişti. Microsoft’tan yapılan açıklamada, şirketin CEO’su Satya Nadella’nın, Trump ile görüştüğü ifade edilmişti.

Trump ve Nadella’nın görüşmesinin ardından şirketin, TikTok’un ABD kolunu satın almaya yönelik araştırmalara başladığı bildirilen açıklamada, “Microsoft, Başkanın endişelerinin ele alınması gerektiğine inanıyor” denilmişti.

Açıklamada, uygulamanın ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki hizmetleri ile bu ülkelerde faaliyette bulunma hakkını satın almaya yönelik anlaşma yapmak için görüşüldüğü belirtilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ