Trump, ABD seçimlerinin ertelenmesini istedi

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım’da yapılacak Başkanlık Seçimlerinin ertelenmesini istedi.
Twitter hesabından yaptığı açıklamada Trump, postayla mevcut şartlarda oy kullanılması halinde 2020 seçimlerinin, ABD’nin tarihindeki en hatalı ve hileli seçimler olacağını iddia etti.

Bunun ABD için büyük bir utanç kaynağı olacağını belirten Trump, “İnsanlar uygun ve güvenli şekilde oy kullanana dek seçimi erteleyin???” ifadelerini kullandı.

ABD’de birçok eyalet yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle postayla oy kullanılmasını kolaylaştırmak istiyor.


Bu ay başında altı eyalet (California, Utah, Hawaii, Colorado, Oregon ve Washington), tüm oyların postayla kullanılmasını planladıklarını açıklamıştı.

Ülkede 50 eyaletin yarıya yakını hali hazırda postayla oy kullanılmasına izin veriyor.

Trump ise uzun süredir seçimlerde postayla oy kullanılmasına karşı çıkıyor ve bunun hile ihtimalini artıracağını söylüyor. Ancak bu iddiasını kanıtlayabilmiş değil.

ABD’de seçimler ancak Kongre kararıyla ertelenebiliyor. Kongre’de çoğunluk Senato’da Cumhuriyetçilerde. Temsilciler Meclisi’nde ise Demokratlarda. Bu nedenle Trump istese de mevcut şartlarda ABD’de seçimlerin ertelenmesi mümkün görünmüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ