The Economist: Türkiye’de gençler dinden uzaklaşıyor, “dindar nesil yetiştirme” ters tepti

Türkiye’de geçtiğimiz haftalardaki eşcinsellik tartışmalarını haberleştiren İngiliz The Economist dergisi, “Türkiye’nin dindar nesil yetiştirme girişimi ters tepti, genç Türkler dine sırt çeviriyor” yorumunu yaptı.


Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın geçtiğimiz haftalarda dile getirdiği “tüm kötülük ve salgın hastalıkların eşcinsellikten kaynaklandığı” ifadeleri sonrası başlayan tartışmaları haberleştiren İngiliz The Economist dergisi, “Türkiye’nin dindar nesil yetiştirme girişimi ters tepti, genç Türkler dine sırt çeviriyor.” yorumunu yaptı.

‘Türkiye homofobiye karşı çıkanları soruşturuyor’ başlıklı yazısında The Economist, birçok ülkede eşcinselliğin yasak olduğunu ve hatta bazı ülkelerde bunun ölüm cezasına çarptırıldığı ancak Türkiye’de seküler anayasa nedeniyle bunun suç olmadığını hatırlattı.


10 YIL ÖNCEKİ TÜRKİYE’DEN ÇOK AZ ŞEY KALDI

10 yıl önce Türkiye’nin Avrupa Birliği ile iyi ilişkilere sahip olduğu dönemde Başbakan Erdoğan hükümetinin, cinsiyete dayalı eşitsizliği ve ayrımcılığı yasaklayan sözleşmeyi imzaladığını ve hemen ardından İstanbul’da dev bir Onur Yürüyüşü’nün düzenlendiğini yazan The Economist, bugün o günkü atmosferin ruh halini anlatan çok az şeyin kaldığını, Onur Yürüyüşü’nün yasaklandığını yazdı.

The Economist, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘dindar nesil’ yetiştirme girişiminin arzu edilen etkiyi yapmadı. Yapılan çalışmalar gençlerin dinden uzaklaştığını gösteriyor. Belki bu yüzden iktidar ve Diyanet daha sıkı politikalar uygulamaya karara verdi.” yorumunu yaptı.

The Economist, haberde, Brookings Enstitüsü’nden Ömer Taşpınar’ın ‘farklı bir İslam yorumuna müsaade edilmediği’ ifadelerine yer verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ