Tacikistan 100 bin Afgan sığınmacı için hazırlık yapıyor

Tacikistan hükümeti, Afganistan'daki şiddetten kaçanlar için hazırlık yapmaya başladığını açıkladı. Sınırda, 100 bin sığınmacı için planlama yapılıyor.

Tacikistan hükümeti, komşu Afganistan'da Taliban'la güvenlik güçleri arasındaki çatışmalardan kaçan sığınmacılar için hazırlık yaptıklarını açıkladı.

Tacikistan acil durum komitesinin başkan yardımcısı Imomali Ibrohimzoda, 100 bine kadar sığınmacıyı kabul edecek şekilde planlama yaptıklarını açıkladı.


Ibrohimzoda, sınırdaki Khatlon ve Dağlık Badahşan bölgelerine gelecek sığınmacılar için yardım malzemelerinin depolanması adına iki büyük depo inşasına başladıklarını da söyledi.

Afganistan'dan ağustos sonuna kadar çekilmeye hazırlanan ABD'de de, 8 bin Afgan için özel göçmen vizesi için planlama süreci başladı. Temsilciler Meclisi, yaklaşık 20 yıllık işgal sürecinde ABD'ye yardım eden ve çekilme sonrasında risk altında olacağı düşünülen Afganlar için 8 bin kişilik özel vize öngören planı onayladı. Planın Senato'da da kabul edilmesi bekleniyor. ABD'nin Aralık 2014'ten bu yana 26 bin 500 Afgan'a benzer şekilde vize verdiği belirtiliyor.

ABD ve NATO güçlerinin ağustos sonunda çekilme kararının ardından, Taliban'la Afgan güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar hızlandı. Bir yandan siyasi müzakere süreci de devam etse de, ilerleyişini sürdüren Taliban ülkedeki ilçe merkezlerinin yaklaşık yarısının kontrolünü almış durumda. 

Avrupa Birliği'nin de, Afgan sığınmacıları kendi sınırlarından uzak tutmak için bölge ülkelerini içeren bir mali yardım planı üzerinde çalıştığı belirtilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ