Suriye İnsan Hakları Gözlemevi 8 çocuğun Türkiye’nin topçu ateşiyle öldürüldüğünü doğruladı

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, iç savaşı izleyen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından doğrulandı. 8 çocuğun hayatını kaybetti, yaralı çocuklar var.


Sosyal medyada üç gün önce paylaşılmaya başlanan ve Türkiye’nin topçu atışı nedeniyle Suriye’de 8’i çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiği iddiaları doğrulandı.

2 Aralık günü TSK kontrolündeki Suriye topraklarından yapılan topçu atışları Tel Rıfat’ı hedef almıştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi olayı araştırdı. Fotoğraflarda yerde bir yaşlı adam ile birlikte yan yana uzatılmış 8 çocuğun cesedi görülüyordu. Ayrıca hastaneden çok sayıda yaralı çocuk görüntüsü de paylaşılmıştı.
Sekiz çocuğun yere yatırılmış cansız bedenleri, onların üzerine kapaklanan üstü başı kana bulanmış kadınları gösteren fotoğraflar, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından doğrulandı.

Bağımsız hareket eden kuruluş, sözkonusu fotoğrafların doğru olduğunu, cansız bedenleri teşhis ederek doğruladı. Gözlemevi, topçu atışının Türkiye’nin kontrolündeki bölgeden yapıldığını da teyid etti.


Çocuklar için dün cenaze töreni düzenlendi.

Suriye resmi haber ajansı SANA da olayı doğrulayan bir haber geçti. Kürt kaynakları olayı ilk anda doğrulayan kuruluşlardı.

UNICEF’TEN TEPKİ

Olaydan sonra bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu da (UNICEF) Til Rifat’ta 8 çocuğun öldürülmesinin ‘Şok edici’ olduğunu belirtirken, “Bu saldırılarla, Suriye’nin kuzeyindeki son dört haftadır en az 34 çocuk öldürüldü” dedi. UNICEF, Suriye’deki dokuz yıl süren çatışmalarda sırasında, çocukları koruma ilkesinin gözardı edildiğini belirterek, “Suriye’deki tüm taraflara, çocukları her zaman koruma yükümlülüğünü hatırlattı ve “Kasten çocuklarını öldürenler sorumlu tutulacak” dedi.

ÇOCUKLARIN İSİMLERİ VE YAŞLARI

Ali Mehmud Osman (63), Mihmed Ali (11), Mistefa Mihmed Mecid (10), Mihmed Haci Omer (7), Arif Cafer Mihmed (6), İmad Ehmed Kêfo (9), Abdul Fetah Aliko (3), Semir Abdurihman Hiso (12), Mihmed Adulriham Hiso (15)

Ayrıca 74 yaşında Hisên Abdulha Kildedo da hayatını kaybetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ