Somali'de bombalı saldırıda Türkler yaralandı: Bakanlıktan açıklama

Somali'nin Afgoye bölgesinde bir bombalı araç saldırısı gerçekleşti. Saldırının Türk inşaat şirketi çalışanlarını hedef aldığı ve altısı Türk 15 kişinin yaralandığı belirtildi.


Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Somali'de masum sivilleri hedef alan bombalı terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz" denildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da "Yaralılarımızın bir an evvel ülkemize getirilmesi için ilgili tüm kurumlarımızla beraber çalışıyoruz" sözlerini sarf etti.


Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliği'nin verdiği bilgiye göre, saldırıda yaralanan altı Türk, Somali Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

CNN Türk'ün aktardığı habere göre Başkent Mogadişu'da 28 Aralık'ta gümrük merkezi yakınlarında bomba yüklü araç, üniversite öğrencilerini taşıyan otobüsün geçişi sırasında infilak ettirilmiş, saldırıda 2'si Türk vatandaşı 80'den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Şebab, bölgede altyapı ve yol çalışmalarını üstlenen Türk firmalarını zaman zaman hedef alıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Somali'deki terör saldırısında 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere 15 kişi yaralandı. Yaralanan vatandaşlarımızdan 2'sinin durumu ciddi, ameliyatları devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB), Twitter adresinden saldırıya ilişkin açıklamada bulunuldu. 

Açıklamada, "Somali'de masum sivilleri hedef alan ve 4'ü Türk vatandaşı olmak üzere 11 sivili yaralayan bombalı terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz. Türkiye, terör belasına karşı Somalili kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir." ifadesi kullanıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ