Şili'de ulaşım zammına protesto: Acil durum ilan edildi

Lübnan'da hükümetin WhatsApp'a ek vergi getirmesi sonrası halk sokağa döküldü. Süren eylemlerde iki kişi yaşamını yitirdi.


Zam kararı nedeniyle yapılan protestoların bir diğer adresi Şili oldu. Ulaşıma yapılan zamma karşı başlayan gösteriler nedeniyle başkent Santiago'nun da bulunduğu Santiago ve Chacabuco eyaletleri ile Puente Alto ve San Bernardo bölgelerinde "acil durum" ilan edildi.

Şili'nin başkenti Santiago'da protesto gösterilerinin ardından olağanüstü hal ilan edildi.


TRT Haber'in aktardığı habere göre Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, başkanlık sarayı La Moneda'da düzenlediği basın toplantısında, ulaşıma yapılan zam karşıtı protestolarının halkın güvenliğini tehdit ettiğini vurguladı.

Pinera, "Santiago metrosuna, halkın güvenliğine ve kamu düzenine yapılan ciddi saldırılar neticesinde Şili Devlet Başkanı olarak, Santiago ve Chacabuco eyaletleri ile Puente Alto ve San Bernardo bölgeleri için acil durum ilan ediyorum." ifadelerini kullandı.

15 gün süre için ilan edilen acil durum, gerekli görülmesi halinde 15 gün daha uzatılabilecek. Acil durum ilan edilen bölgeler silahlı kuvvetlerinin sorumluluğu altında olacak.

Ülkede ulaşıma yapılan yaklaşık yüzde 4'lük zamma karşı hafta başında metroda "turnikeden atlama" şeklinde başlayan protestolar, güvenlik güçlerinin, turnikeden atlayan ve ücret ödemeden geçenleri güç kullanarak çıkarmasıyla büyük protesto olaylarına dönüştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ