Şii lider Mukteda Sadr Irak'ta protestolara katıldı

Yolsuzluk ve yoksulluk karşıtı protestoların devam ettiği Irak'ta, iktidardaki koalisyonun lideri olan Şii din adamı Mukteda Sadr da sokağa indi. Sadr, Necef'teki protestolara katıldı.


Irak’ta iktidardaki koalisyonun lideri olan Şii din adamı Mukteda Sadr, ülkenin güneyindeki Necef ilinde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilere katıldı. Şii liderin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Sadr, Necef el-Eşref’teki Es-Sadreyn Meydanı’nda gösteri düzenleyen protestoculara katıldı.” ifadesi kullanıldı.Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, önceki gün de Başbakan Adil Abdulmehdi’ye ülkeyi uluslararası toplumun gözetiminde erken seçime götürmeye çağırmıştı.

Başbakan Abdulmehdi de bugün Sadr’a gönderdiği mektupta, “Erken seçim çağrısının amacı hükümetin değiştirilmesi ise bunun için siz (Sadr) ve Hadi el-Amiri’nin yeni hükümetin kurulması amacıyla anlaşması gerekiyor. Böylece Başbakan olarak istifamı sunup birkaç gün veya birkaç saatte hükümeti devredeceğim.” ifadesini kullanmıştı.

 
NE OLMUŞTU?

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. 1 Ekim’de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere cuma günü tekrar başladı. Başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde ekim ayının başından bu yana yaklaşık 200’den fazla kişi hayatını kaybetti, sekiz bine yakın kişi de yaralandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ