Senato hazır: Trump, Kongre saldırısını kışkırtmaktan yargılanacak

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Senato'nun eski ABD Başkanı Donald Trump’ı yargılama süreci hakkında Senato'nun hazırlığını tamamladığını söyledi.


Pelosi, "Bu kurulda isyancılara yardım ve yataklık yapan üyeler vardı” diyerek, yargılamanın genişletileceğine de dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın görevine başlamasının ardından düzenlenen ilk haftalık basın konferansının açılış konuşmasında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Senato’nun eski ABD Başkanı Donald Trump’ı yargılama süreci hakkında da konuştu. Pelosi, “eski ABD Başkanı bir ayaklanmayı kışkırtma eylemi gerçekleştirdi. Unut gitsin ve devam edelim demenin pek birleştirici olduğunu sanmıyorum. Bu şekilde birleşmezsin. Sadece şimdi gittiği için, tanrıya şükürler olsun, yönetiminin son aylarında bir başkana ne istersen yap dersen, hapisten çıkış bileti alırsın” diye belirtti.


Pelosi, “Önümüzdeki birkaç gün içinde yöneticiler ile Senato’nun ABD’nin eski başkanının Kongre binası ayaklanmasını kışkırtmadaki rolü hakkındaki duruşmaya ne zaman hazır olacağı konusunda konuşacağız” dedi.

Trump’ın duruşmasının ne zaman başlayacağı hakkındaki soruları yanıtlayan Pelosi, “Herkes soruyor. Ne zaman gerçekleşeceğini size söylemeyeceğim. Senato’nun oturuma başlamasını beklemek zorunda kaldık. Şimdi bize hazır olduklarını bildirdiler. Asıl soru ise, duruşmanın nasıl ilerleyeceği ile ilgili diğer sorular, ama biz hazırız” dedi.

“İSYANCILARA YARDIM VE RAHATLIK SAĞLAYAN ÜYELER VARDI”

Bazı Kongre üyelerinin 6 Ocak’taki Kongre baskınına katılan isyancılara destek sağladığını belirten Meclis Başkanı Pelosi, “Bu kurulda isyancılara yardım ve yataklık yapan üyeler vardı” dedi.

Pelosi, “Yaşananların ardından olanları pek çok yönünden gözden geçirecek bir incelememiz olacağından çok memnunum. Eğer ki insanlar yardım ve yataklık ederse, buradaki meslektaşlarının yorumlarından daha fazlası olacak. İnsanların öldüğü bir ayaklanmaya yardım ve yataklık etmekten dava açılacaktır” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ