Savcı bir lokantadan 8 müebbet çıkardı

Pinhan Restaurant iddianamesinde müebbet ve yüzlerce yıl hapis cezası istendi.
OHAL döneminin hukuk dışı iddianamelerinden biri daha ortaya çıktı. Pinhan Restoran'ın sahipleri hakkında müebbet hapis cezası istendi.

Maltepe'deki Pinhan Restaurant Cafe'nin yöneticileri ve çalışanlarının aralarında bulunduğu 12'si tutuklu 47 kişi hakkındaki iddianame tamamlandı.

İHBARLA MÜEBBET

Savcı Orhan Güldiker tarafından yazılan 139 sayfalık iddianamede, soruşturmanın emniyet müdürlüğüne gelen ihbarlarla başladığı görülüyor. Telefonla gelen ihbarlarda Maltepe sahilinde işletilmekte olan Pinhan Restaurant Cafe'de Cemaatin toplantılarının yapıldığı iharı yeraldığı görülüyor.

İddianamede, KHK'larla kapatılan TUSKON, FİADER, ATILIM ve MARİFED gibi dernek ve kuruluşların Pinhan restoranda yemek organizasyonları yapması suç olarak yansıtıldı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ

İddianamede, Ali Çelik, Ahmet Çelik, Hızır Güngör, Vedat Köprücü, Uğur Akkoç, Bekir Çelik, Hasan Çelik ile Hüseyin Çelik'in "Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme" suçundan ağırlaştırılmış mübbet hapisle cezalandırılmaları istendi. Şüpheliler Ahmet Çelik, Ali Çelik, Hızır Güngör, Vedat Köprücü, Aziz Özdemir, Faik Toklucu, Salih Aydın ve Uğur Akkoç'un "Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak", "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet" suçlarından 22,5 yıldan 37'şer yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Yargılanan diğer kişiler hakkında ise "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet" suçlarından 30 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi. Ayrıca Hasan Çelik ve Hüseyin Çelik'in aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında "Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçundan da 10,5 yıla kadar hapis cezası istendi. 17 kişi hakkında "Örgüt propagandası yapmak suçundan" 7,5 yıla kadar; Ali Çelik, Ahmet Çelik, Vedat Köprücü, Mehmet Barut ve Ömer Barut'un da bulunduğu 7 kişi hakkında ise "Nitelikli dolandırıcılık" suçundan 10,5 yıla kadar hapis cezaları istendi. 

5 ŞİRKETİN MÜSADERESİ İSTENDİ

Yargılananların şahsi mal varlıklarının müsaderesinin (zoralımının) talep edildiği iddianamede, kayyım atanan Birim Gayrimenkul İnşaat Turizm ve Gıda Sanayi A.Ş., Birim Sigorta Acenteliği Ltd. Şti., Herkül Dış Ticaret ve Pazarlama Ltd. Şti, Pinhan Restaurant İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Penta Grup Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. isimli şirketlerin müsaderesi de istendi. İddianame, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

YİNE GİZLİ TANIKLAR
OHAL iddianamelerinin olmazsa olmazı gizli tanıklar da Pinhan iddianamesinde yeraldı. Gizli tanıkların gerçek üstü beyanlarını savcı olduğu gibi iddianameye koydu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ