Rusya, ilk korona aşısı için onay verecek

Amerikan CNN Televizyonu, Rus yetkililerin 2 haftadan az sürede, Moskova Gamaleya Enstitüsü’nce geliştirilen Kovid-19 aşısına onay vermeyi planladığını duyurdu.
Koronavirüsle mücadele kapsamında birçok ülke aşı çalışması yürütüyor. CNN, bu ülkelerden Rusya’nın hedefe yaklaştığını belirten bir haber yayınladı. Buna göre Rus yetkililer, 2 haftadan az süre içinde, Moskova Gamaleya Enstitüsü’nce geliştirilen Kovid-19 aşısına onay vermeyi planlıyor.

FON BAŞKANI DMİTRİEV’DEN SPUTNİK GÖNDERMESİ

Rus yetkililer, aşının onayının 10 Ağustos ya da daha erken tarihte çıkması için çalışıldığını dile getirdi. Aşının öncelikle sağlık çalışanlarına yapılacağı söylendi. Çalışmaları finanse eden Rusya Ulusal Varlık Fonu Başkanı Kirill Dmitriev, 1957’de Sovyetler Birliği’nin dünya yörüngesine ilk uyduyu yerleştiren ülke olmasına atıfla “Bu bir Sputnik anı” dedi.


AŞININ GÜVENİRLİLİĞİ VE ETKİNLİĞİ BİLİNMİYOR

Dmitriev şunları dile getirdi: “Amerikalılar Sputnik sinyallerini duyunca şaşırmıştı. Aşıda da aynısı. Rusya bunu başaran ilk ülke olacak. Ama bilim insanlarımız birinci olmak için değil insanları korumak için çalışıyor.” CNN, Rusya’nın projeye dair hiçbir veri paylaşmadığına dikkat çekerek aşının güvenirliliğinin veya etkinliğinin bilinmediğini kaydetti.

SAVUNMA BAKANLIĞI ASKERLERDE DENENDİĞİNİ İLAN ETTİ

Kimi gözlemciler de Rus bilim insanlarının, ülkeyi küresel bilimsel güç şeklinde lanse etmek isteyen Kremlin’in siyasi baskısı altında bulunduğunu öne sürdü. Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, aşının asker üzerinde de denendiğini açıkladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ