Rusların geliştirdiği koronavirüs aşısı Sputnik V halka açıldı

Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezinin geliştirdiği Sputnik V aşısının ilk partisi dolaşıma girdi. Şu ana kadar 20 ülke aşıya talip…


Dünyanın ilk koronavirüs aşısı Sputnik V, Gamaleya Araştırma Merkezi tarafından geliştirildi. Halkın kullanımına açıldığı bildirilen aşı ile ilgili Rusya Sağlık Bakanlığından bir açıklama geldi. Sputnik International’dan Daria Bedenko’nın haberine göre açıklamada, “Rusya Sağlık Bakanlığı Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi tarafından yeni koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik geliştirilen ‘Gam-COVID-Vac’ (Sputnik V) aşısının ilk partisi, Roszdravnadzor laboratuarlarında gerekli kalite testlerini geçti ve dolaşıma açıldı” ifadelerine yer verildi.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko da, koronavirüs aşısının klinik deneylerin 3. aşamasındaki gönüllülere bu hafta yapılmaya başlanacağını açıklamıştı. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de, geçen pazar yaptığı açıklamada Moskova’da yaşayan vatandaşların çoğunluğunun birkaç ay içerisinde aşılanmasını umduğunu söylemişti. Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen ve dünyanın ilk koronavirüs aşısı olan Sputnik V’nin 11 Ağustos tarihinde tescillenmesinin ardından, aralarında BAE, Suudi Arabistan, Endonezya, Filipinler, Meksika, Brezilya ve Hindistan’ın bulunduğu en az 20 ülke, aşıyla ilgilendiklerini açıkladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ