Rum Kesimi, Fatih Sondaj Gemisi personeli hakkında tutuklama kararı verdi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Akdeniz’de arama yapan Türkiye’nin ilk sondaj gemisi Fatih’in tüm personeliyle TPAO çalışanları hakkında tutuklama kararı çıkardı.


Münhasır ekonomik bölgesi içerisinde yasa dışı sondaj yapıldığını öne süren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Fatih Sondaj Gemisi’nde çalışanları ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile iş birliği yapan şirketlerin yetkilileri hakkında tutuklama kararı verdi.

Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıracak olan bu hamle, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Fatih Sondaj gemisinde görevli personeli ile TPAO ile işbirliği yapan şirket yetkilileri ile birlikte 25 personeli ve gemi mürettebatını kapsıyor.


Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kendi deniz bölgesinde izinsiz olduğunu gerekçe göstererek Türk sondaj gemisine engel olmak için uluslararası alanda girişim başlatmıştı.

Fatih sondaj gemisinde, İngiltere, Amerikan ve Hırvat şirketlerinden yabancı personeller görev yapıyor. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sondaj konularında uzman üç şirketle iş birliği yaptığı ve bu çalışanlar ile şirket yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ