Putin’in partisi, Moskova yerel seçiminde büyük kayıp yaşadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iktidardaki Birleşik Rusya Partisi, muhalefet partilerinin girişinin engellendiği yerel seçimlerde, başkent Moskova’da büyük oy kaybı yaşadı.Putin, pazar günkü Moskova seçiminde oy kullandı.
BBC Türkçe’nin haberine göre, pazar günü Rusya’da yapılan yerel seçimler, özellikle başkent Moskova’da iktidardaki Birleşik Rusya Partisi’nin, geçen ayki büyük protesto gösterilerinden sonra büyük oranda oy kaybı ve partinin önde gelen isimlerinin seçilememesiyle sonuçlandı.


Tamamlanan oy sayımına göre, Birleşik Rusya Partisi, 45 sandalyeli Moskova yerel meclisi (Moskova Duması) üyeliklerinin neredeyse üçte birini kaybetti. Ancak Birleşik Rusya, 26 sandalye ile Moskova’daki yerel mecliste çoğunluğunu korudu. Komünistler, bağımsızlar ve diğer grupların da meclise girdiği bildirildi. Buna göre, Komünist Parti’nin 13, liberal ‘Yabloko’ ve ‘Sadece Rusya’ adlı sol partinin den üçer sandalye almaları bekleniyor.

BBC, Moskova seçimlerinde, muhalefetin izlediği ilginç bir stratejiyi de haberleştirdi. Buna göre, Birleşik Rusya Partisi adının, antipati toplaması nedeniyle bu partiden bazı adayların, bağımsız olarak seçime girdiği, muhalefetin de bu adayları teşhir edip rakipleri arasında şansı en yüksek olanlar lehine kampanya yürüterek kaybetmelerine yol açtığı belirtiliyor. BBC, muhalefet lideri Aleksey Navalniy’nin, bu yönteme ‘akıllı oy kullanma stratejisi’ adını verdiğini ve alınan sonucu da ‘harika’ olarak nitelendirdiğini belirtti.

Putin’in Birleşik Rusya Partisi’ne Moskova’da vurulan en büyük darbelerden birinin de parti grubunun lideri Andrey Metelskiy’nin seçilememesi olduğu kaydediliyor.

Rusya devlet medyasının, Moskova Duma seçimi sonuçlarını ‘hükümetin kazanımı’ olarak yansıttığı belirtilirken, yerel seçimlere katılımın ise yüzde 22 gibi çok düşük bir düzeyde gerçekleştiği kaydedildi.

Ancak Birleşik Rusya Partisi, büyük kentler dışında, başarılı oldu. Partinin, resmi olmayan sonuçlara göre Rusya Federasyonu’nun 16 bölgesindeki valilikleri kazandığı bildiriliyor.

Rusya’da muhaliflerin belediye seçimlerine katılmalarının yasaklanmasına karşı düzenlenen protestolar, başkent Moskova’da ve ikinci en büyük kent St. Petersburg ile bazı şehirlere yayılmış, üst üste üç cumartesi düzenlenen protesto gösterilerinde yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı. Ancak 10 Ağustos’taki son gösteriye polisin müdahalesi daha ‘ılımlı’ olmuş, bu gösteriye 60 bin kişi katılmıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ