Putin'den 'Suriye'de durum Kürtlerin isteğine uygun' açıklaması

Rus lideri Vladimir Putin, "Suriye'de durum Kürtlerin isteğine uygun" dedi.


Suriye'de gelinen noktaya aynı  zamanda Kürt halkının desteğiyle ulaşıldığını altını çizen Putin, durumun Kürtlerin çıkarına uygun olduğunu savundu.

Rusya’nın Nalçik şehrinde düzenlenen Etnik Gruplararası İlişkiler Konseyi toplantısında konuşan Putin, "Kürt halkı ile tarihsel olarak her zaman çok iyi ilişkilerimizin olduğunun altını çizmek istiyorum. Üstelik, Suriye ve Türkiye sınırında şu anda elde edilen şey Kürtlerin de desteğiyle ve onların da çıkarına uygun olarak yapılıyor. Bunu anlıyorlar ve gönülden yaklaşıyorlar. Kürt yerleşim bölgelerinde askeri polisimiz çok iyi karşılanıyor. Çünkü insanlar Rus ordusunun onları korumak için geldiğini görüyor ve anlıyorlar. Bu açık bir gerçektir" yorumunu yaptı.


"Kimin orada ne söylediğini, ne saçmaladığını bilmiyorum, ancak insanların bunun Rus resmi makamlarının pozisyonuyla hiçbir ilgisinin olmadığını bilecek kadar sağduyulu olduklarını düşünüyorum" diyen Putin'in Kürtler konusundaki açıklamalarının gerçeği ne kadar yansıttığı ise tartışma konusu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ