Pompeo’dan İslam dünyasına çağrı: Doğu Türkistan için ses yükseltin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Müslüman liderlere çağrıda bulunarak Doğu Türkistan ve Çin’de baskı altındaki Müslümanlarla ilgili seslerini yükseltmelerini istedi.

İtalya’yı ziyaret eden Pompeo, ABD’nin Roma Büyükelçiliği’nde dini özgürlüklerle ilgili düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, “Müslüman liderlerin, etnik Kazak ve Kırgızlar da dahil olmak üzere Uygurlar ve Çin’de baskı altındaki diğer Müslümanlar için seslerini yükseltmelerini umuyorum. Bu benim coşkulu ümidim ve beklentim” dedi.

“Yahudi liderler de Yemen’de sayıları azalan Yahudi cemaati için ayağa kalkmalı.” ifadesini kullanan Pompeo, “Hristiyan liderlerin Kuzey Kore ve Irak’taki kardeşleri adına seslerini yükseltmek gibi bir yükümlülüğü var.” şeklinde konuştu.


Vatikan’dan Çin’deki dini özgürlüklere yönelik ihlallerin kınaması konusunda Washington’la aynı safta yer almasını isteyen ABD’li bakan, Papa Francis’ten Çin’le 2018’de yapılan piskoposların atanması anlaşmasını sonlandırmasını istedi.

MERKEL’DEN ÇİN’E ELEŞTİRİLER

Çin’deki Müslüman azınlığa uygulanan baskılarla ilgili Pekin’e yönelik bir tepki de Almanya Başbakanı Angela Merkel’den geldi.
Çin’i ülkedeki azınlıklara karşı “kötü ve zalimce muamelede bulunmakla” suçlayan Merkel, ayrıca Hong Kong’daki muhalefete yönelik baskılara ilişkin derin endişe duyduklarını da dile getirdi.

Federal Meclis’te açıklamalarda bulunan Merkel, hak ihlalleri meselesini Avrupa Birliği zirvesinin gündemine taşıyacaklarını aktardı.

AB dönem başkanı Almanya’nın Başbakanı Merkel, “Çin’deki azınlıkların haklarının kötü ve zalimce muamele görmesini de AB liderler zirvesinin gündemine getireceğiz” diye konuştu.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ