Polonya, Türkiye’nin F-35’lerine talip oldu

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 krizinde son olarak Pentagon, Türk pilotların ABD’deki F-35 eğitiminin sonlandırıldığını duyurmuştu.


ABD Savunma Bakanlığı’ndan gönderilen ‘ihtar’ mektubuna ilişkin Ankara'dan henüz bir yanıt gelmezken, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini alıp almayacağı konusunda karar vermesi için 31 Temmuz’a kadar süresi var. S-400 krizine ilişkin Türkiye açısından beklenen bir diğer risk ise, ABD'nin F-35 savaş uçaklarının teslimatını iptal etmesi.

Bu olasılık nedeniyle ABD’nin beşinci nesil savaş uçağını almak için sırada bekleyen ülkelerden Polonya harekete geçti. Rus medyasının önde gelen ajanslarından biri olan RIA Novosti'de yer alan haberde, Polonya'nın, Türkiye'nin aldığı F-35 savaş uçaklarına talip olduğu bildirildi.


Ajansa konuşan Polonyalı yetkili, S-400 hava savunma sistemlerini satın alması nedeniyle Türkiye ve ABD arasındaki krizi yakından takip ettiklerini söyledi. Yetkili, "ABD ile Türkiye arasındaki S-400 ihtilafını çok yakından takip ediyoruz. Zira bu durum F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye satılmasını engelleyebilir" dedi.

Yetkili şunları aktardı:

"ABD ile Türkiye arasında imzalanan mutabakat bozulursa, bu F-35'lerin başka bir yere kaydırılması gerekecek. Varşova yönetimi ise bunun Polonya olacağını umuyor."

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, daha önce yaptığı açıklamada ülkesinin, Sovyet dönemine ait askeri ekipmanlarını değiştirme yoluna gittiğini ve bu yüzden ABD'den 32 adet F-35 savaş uçağı satın almak istediğini duyurmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ