Pentagon’dan Akar’a mektup: ABD, Türkiye’yi F-35 projesinden çıkarmaya başladı

ABD ile Türkiye arasındaki S-400 geriliminde sıcak bir gelişme yaşandı.
ABD ile Türkiye arasındaki S-400 geriliminde sıcak bir gelişme yaşandı... ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a bir mektup yazarak, Amerika'da F-35 eğitimi alan Türk pilotların 31 Temmuz'a kadar ayrılacaklarını ve program kapsamında yeni eğitim verilmeyeceğini söyledi. Shanahan, bu kararın nihai olmadığını ve S-400'den vazgeçilmesi durumunda değişeceğini vurguladı.

ABD ile Türkiye arasındaki S-400 krizi dün gece patlak verdi… ABD basınına yansıyan haberlerde ve Shanahan’ın Akar’a gönderdiği mektubun içeriğinde Türkiye’nin de kilit rol oynadığı F-35’lerle ilgili kritik bir hamle yapıldığı ortaya çıktı.

Amerika ve Türkiye arasında Ankara'nın Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemleri konusunda görüş ayrılıklarının aşılması çabalarında somut ilerleme sağlanmaması üzerine ABD'den Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına yönelik bir adım geldi. ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a yazdığı mektupta Amerika'da F-35 eğitimi alan Türk pilotların 31 Temmuz'a kadar ayrılacakları ve program kapsamında yeni eğitim verilmeyeceğini bildirdi.


Shanahan’ın imzasını taşıyan mektup ve mektuba iliştirilen belgede Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi almaktan vazgeçmemesi halinde Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına yönelik başka hangi adımların atılacağına yer verildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ