Paris'in merkezinde patlama: 12'si ağır 36 yaralı

Paris'in merkezindeki bir apartmanın giriş katında bulunan bir fırında patlama meydana geldi. Polis, olayda 20 kişinin yaralandığını açıkladı.
Dünyaca ünlü Paris Opera Binası ve ünlü alışveriş merkezleri Galeries Lafayette ve Printemps'in bulunduğu 9'uncu bölgedeki patlamanın ardından söz konusu fırında yangın çıktı.

Sabah yerel saatle 09.00 civarı Trevise Caddesi'nde meydana gelen patlamada, apartmanın giriş katı tamamen harap oldu.
Patlama çevre binalardan da duyuldu. Patlamaya uyanan cadde sakinlerinin pijamalarıyla kendilerini sokağa attıkları görüldü.

Polis, patlamanın nedeni olarak gaz kaçağı üzerinde duruyor.

Olay yerinden geçilen fotoğraflarda patlama sonucu fırının bulunduğu apartmandaki evlerin ve sokaktaki araçların da ağır hasar gördüğü görülüyor.İçişleri Bakanı Christophe Castaner, olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, durumun kontrol altına alındığını ve 200 itfaiyeciyle yangına müdahale edildiğini kaydetti.

İki helikopter de yaralıları kurtarmak için çalışmalara destek verdi.

Patlamanın meydana geldiği caddedeki apartmanların biride yaşayan Claire Sallavuard, patlamaya uyanmasının ardından karşılaştığı manzarayı şöyle anlattı:"Apartmandaki bütün camlar patlamıştı, kapılar yerlerinden çıkmıştı, çocuklar panik içindeydi, odalarından çıkamadılar."

İtfaiyeciler birinci katta yaşayan bir aileyi kurtarmak için merdiven kullandı.BBC  Türkçe'de yer alan habere göre, polis, patlamadan önce itfaiyecilerin bir gaz sızıntısı ihbarı üzerine bu bölgeye gitmekte olduklarını kaydetti.Başbakan Edouard Philippe de olayı incelemek için bölgedeydi.Yakınlarda oturan bir başka kişi ise, "Sesi duyduğumuzda uyuyorduk, deprem gibiydi" dedi.

Bölgedeki otellerde kalan onlarca turistin ellerinde bavullarla tahliye edildikleri görüldü.

Polisin onlarca restoranın ve turistik yerin bulunduğu bölgedeki bazı caddeleri geçişe kapattığı belirtiliyor.Öte yandan; Paris'te 'Sarı Yelekliler'in protestolarının bugün de devam etmesi bekleniyor. Bu nedenle kent genelinde 80 bin polis görevlendirildi. Patlamanın meydana geldiği yer ise protesto eylemlerinin gerçekleşmesinin beklendiği bölgelerden biri değil.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ