Pakistan’da çocukların medresesine bombalı saldırı: En az 7 ölü

Pakistan'ın kuzeyindeki Peşaver kentinde bir medreseye düzenlenen bombalı saldırıda, bir kısmı çocuk olmak üzere en az 7 kişi hayatını kaybetti.


Pakistan’ın kuzeyindeki Peşaver kentinde bir medreseye bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 7 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında çocuklar da bulunuyor.

Saldırı, sabah yerel saatle 08:30’da düzenlendi. Şu ana kadar saldırıyı üstlenen olmadı.


Saldırıyla ilgili olarak soruşturma başlatılırken, olay sırasında sınıfta yaklaşık 60 kişinin olduğu bildiriliyor.


Hayatını kaybedenler arasında çocuklar da bulunuyor

BBC’ye konuşan bir görgü tanığı polise, patlama öncesi bir kişiyi, patlayıcılarla dolu bir çantayla medreseye girerken gördüğünü söyledi. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir yetkili ise iki öğretmenin de yaralandığını aktardı.

PEŞAVER’E 6 YIL ÖNCE DE SALDIRI

Afganistan sınırındaki Peşaver kentinde, Pakistan’da Taliban’ın isyanı sırasında en büyük şiddet olayları yaşanmıştı.

Peşaver’de 6 yıl önce silahlı kişilerin bir askeri okula düzenledikleri baskında 150’den fazla kişi ölmüştü.


Olay yerine müdahale ediliyor

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın 26 Haziran’da yaptığı bir konuşmada, ülkesinin ABD ile olan ikili ilişkileri ve öldürülen El Kaide terör örgütü lideri Usame bin Ladin için kullandığı “şehit” nitelendirmesi ile ülkesinde tartışmalara neden olmuştu.

Pakistan muhalefetinin ağır bir dille kınadığı İmran Han, 2011’de Bin Ladin’i Pakistan’ın Abbottabad kentinde ABD tarafından öldürüldüğü operasyonu “utanç verici” olarak nitelendirerek, “ABD, Abbottabad’a geldi ve Bin Ladin’i öldürdü, onu şehit etti. Sonra ne oldu? Bütün dünya bize lanet okudu, bizim hakkımızda kötü konuştu” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ