On binler "Diktatörlüğe hayır" dedi!

Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtı protestoların ikinci gününde 10 bin kişilik kalabalık “Diktatörlüğe hayır” dedi.
Venezüella’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtı protesto gösterilerinde önceki gün 19 yaşındaki bir genç yaşamını yitirdi. Gösterilerin ikinci gününde başkent Caracas’ın merkezine yürümek isteyen yaklaşık 10 bin kişilik kalabalık kendilerine engel olan polisle çatıştı, “Diktatörlüğe hayır” sloganları ile taş atan eylemcilere güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli su ile yanıt verdi. Yetkililer, Jairo Ortizo adlı gencin göğsünden vurulduğunu açıkladı. Gösteriler sırasında 19 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Muhalefetin çağrısıyla başta başkent Caracas olmak üzere sekiz kentte bir araya gelen yüz binlerce kişi, ülkedeki siyasi ve ekonomik krizden sorumlu tuttukları Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu protesto etti. Caracas'taki gösterilerde eylemciler ile polis arasında çatışma çıktı. Hükümet karşıtları aynı zamanda kongrenin yetkilerinin elinden alınması yönündeki karara imza atan Yüksek Mahkeme yargıçlarının görevden alınması çağrısında bulundu.

Venezuela Yüksek Mahkemesi, 31 Mart'ta aldığı kararla Kongrenin mahkemenin önceki kararlarına riayet etmediğini ileri sürerek yasama organının yetkilerini kendi üzerine almış; gelen tepkiler üzerine ise kararı geri çekmişti. Öte yandan başkentte ayrıca hükümet yanlıları da Maduro'ya destek gösterisi düzenledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ