​Norveç F-35'ten şikayetçi: 'Beklediğimiz gibi çalışmıyor'

Türkiye'nin de üreticileri arasında yer aldığı ancak S-400 krizi sonrası yaptırım kararıyla programdan çıkarıldığı F-35'lerle ilgili Norveç'ten şikayet geldi.
Türkiye, 100'den fazla F-35 ve dikey iniş yapabilen F-35A alımı yapacaktı. Ancak Rusya'dan alınan S-400'ler sonrası ABD F-35'lerin Türkiye'ye satışını engellemiş ve Türkiye'yi F-35 programından çıkarmıştı.


Türkiye'nin alacağı uçaklara ise Polonya gibi ülkeler talip oldu. Uçak satın alan ve programda yer alan ülkelerden Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin ABD yapımı F-35A uçaklarında sorun çıktı.

Buzlu ortamda uçağın inişini yavaşlatmada kullanılan kuyruk paraşütünün doğru çalışmadığı belirtildi.

Airporthaber'in aktardığı bilgilere göre Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri söz konusunu sorunu gelecek kışa kadar düzeltmeleri için ABD Savunma Bakanlığı ile görüşüyor.

Defense News'e konuşan Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Tonje Skinnarland, "Uçak beklediğimiz gibi çalışmıyor, bu özelliğini yeniden düzenlemek için çalışıyorlar" dedi.

Norveç'in F-35'i Rus denizaltılarını arama çalışmalarında ayrıca sınırları yakınlarındaki Rus savaş uçaklarına eşlik etme faaliyetlerinde kullanmayı planladığı da belirtiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ