Navalni’ye destek gösterilerinde gözaltı sayısı 3 bin 500’e ulaştı

Cezaevindeki Rus muhalif siyasetçi Navalni’nin serbest bırakılması talebiyle düzenlenen gösterilerde gözaltına alınanların sayısı 3 bin 500'e yaklaştı. Gözaltına alınanlar arasında Navalni’nin eşi de var.


Rusya’da muhalif siyasetçi Aleksey Navalni’nin serbest bırakılması talebiyle ülke genelinde Cumartesi günü düzenlenen gösterilerde gözaltına alınanların sayısı artıyor.

Moskova’daki eylemlere katılan Navalni’nin eşi Yulia Navalni de sosyal medya hesabından gözaltına alındığını duyurdu. Eyleme, Navalni’nin annesinin de katıldı. Havanın soğuk olmasına ve pandemiye rağmen eylemlere katılanların sayısı binlerce kişi şokağa çıktı. Eylem devam ederken yer telefon ve internet bağlantılarında kesintiler yaşandı.


Moskova’daki gösteriye 10 bin kişinin üzerinde bir katılım olduğu belirtiliyor. Protestolarda göstericilerin “Navalni’ye özgürlük” ve “Putin bir hırsız” gibi sloganlar attığı belirtildi.

Rus hükümeti ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i hedef alan gösterilerden ABD’li diplomatları sorumlu tuttu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Moskova’daki ABD Büyükelçiliği’nin göstericilerin yürüyüş rotasını yayınladığını belirterek, “ABD’li meslektaşlarımız bunu açıklamak zorunda” ifadesini kullandı.

Navalni, geçen yıl ağustos ayında zehirlenmiş ve tedavi için Almanya’nın başkenti Berlin’e getirilmişti. Tedavisi tamamlanan Navalni, geçen pazar Moskova’ya dönmüş ve Şeremetyevo Havalimanı’nda gözaltına alındıktan sonra çıkartıldığı mahkemece 30 gün hapis cezasına çarptırılarak cezaevine gönderilmişti. Navalni, tutuklanmasının ardından vatandaşlara “sokağa çıkın” çağrısında bulunmuş, çeşitli internet platformlarında da muhalif siyasetçiyle geniş çaplı bir dayanışma gösterilerek eylem çağrısı yapılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ