Muhalif lider Navalny: Sürgünde kalıp Putin’i sevindirmeyeceğim

Rus muhalif lider Aleksey Navalny, Ağustos ayında Noviçok sinir gazı ile zehirlenmesiyle ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i suçladı. Kremlin ise muhalif liderin, Amerikan istihbaratı ile birlikte çalıştığını öne sürdü.

Almanya’daki tedavisi sonrası hastaneden taburcu edilmesinin ardından ilk kez konuşan Rus muhalif lider Aleksey Navalny, zehirlenmesinden Vladimir Putin’i sorumlu tuttu ve başına gelenlerin başka bir açıklaması olmadığını söyledi. Navalny, Rusya’ya dönmekten de korkmadığını dile getirdi.

Navalny, “Ben olayın ardında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olduğunu iddia ediyorum. İşlenen suçla ilgili farklı bir olasılığım da yok” ifadesini kullandı.


Alman Der Spiegel dergisine konuşan Navalny, tamamen iyileşir iyileşmez Rusya’ya döneceğini, sürgünde kalarak Putin’i sevindirmeyeceğini ifade etti.

Navalny, “Dönmediğim takdirde Putin amacına ulaşmış olacak. Şimdi görevim, bir an önce iyileşip dönmek” dedi.

KREMLİN: AMERİKAN İSTİHBARATI NAVALNY İLE ÇALIŞIYOR

Rusya ise Navalny’nin iddialarını yalanladı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, basın açıklamasında, bu iddiaların “kabul edilemez, temelsiz ve aşağılayıcı” olduğunu ancak Navalny’nin Rusya’ya dönmekte özgür olduğunu ifade etti.

Dimitri Peskov, ellerinde Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü’nün (CIA) Navalny’yle çalıştığı yönünde bilgiler olduğunu söyledi.

Peskov, Navalny’yi kastederek, “Ona ilk kez talimat verilmiyor” dedi.

“NOVİÇOK İLE ZEHİRLENDİ”

Almanya, toksikoloji testlerinde Navalny’nin askeri alanda kullanılan Noviçok sinir gazı ile zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamış, Fransa ve İsveç’te yapılan testlerde de bu bulgular doğrulanmıştı.

44 yaşındaki Navalny Sibirya’daki Tomsk şehrinden Moskova’ya giden uçakta rahatsızlanıp bayılmış, uçak Tomsk’a acil iniş yapmıştı. Buradaki bir hasteneye kaldırılan Navalny’nin daha sonra tedavi için Almanya’ya sevkine izin verilmişti.

Navalny Berlin’deki Charite Hastanesi’nde 24 günü yoğun bakımda olmak üzere 32 gün tedavi görmüş ve ardından taburcu edilmişti.

Der Spiegel’in aktardığına göre, Charite Hastanesi’nden taburcu edildikten sonra yeniden tam anlamıyla sağlığına kavuşabilmesi için şu sıralarda rehabilitasyona tabi tutulan Navalny‘ye 24 saat boyunca korumalar eşlik ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ