Merkel’den ABD’de kongrenin basılmasına tepki: Çok öfkelendim

ABD'de Kongre binasının basılmasıyla ilgili açıklama yapan Merkel, Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesine üzüldüğünü söylerken, binanın silahlı gruplar tarafından basılmasına ise öfkelendiğini belirtti.


ABD’nin başkenti Washington DC’de Kongre binasının basılmasının ardından Almanya Başbakanı Merkel konuyla ilgili bir açıklama yaptı. ABD’de silahlı Trump destekçilerinin saldırgan bir tutumla Kongre binasına girmesi ile ilgili açıklama yapan Merkel, öfkelendiğini söyledi.

Merkel, “Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesi beni üzdü. Kongre binasını o şekilde görmek beni çok öfkelendirdi. ABD demokrasisinin Kongre binasına saldıranlardan daha kuvvetli olduğuna eminim. Biden ve yardımcısı Harris, iki hafta içinde ABD demokrasisinde yeni bir sayfa açacaklardır” dedi.


ABD Kongresi, oy sayımı protestoları ve OHAL gölgesinde nihai kararı vererek Seçiciler Kurulu’nun oylarını tescillendirdi. 3 Kasım’daki seçimi kazanan Joe Biden, resmen ABD Başkanı oldu. Biden, 20 Ocak’ta yemin ederek görevine başlayacak.

ABD’de Kasım ayında yapılan başkanlık seçim sonuçlarının Kongre’deki oturum sırasında Başkan Donald Trump destekçileri Kongre’nin bulunduğu Capitol binasını hücum ederken bazı Trump destekçileri binaya girmeyi başardı. Trump taraftarlarının Kongre binasına girmeye çalışması üzerine tüm oturumlara ara verilerek binanın kapıları kilitlendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ