Merkel ve Macron’dan İdlib’de ateşkes çağrısı

Angela Merkel ve Emmanuel Macron, İdlib için ateşkes çağrısında bulundu. Merkel “Durumun hızlı bir şekilde iyileşmesini umut ediyorum” derken Macron, İdlib’de insani felaket yaşandığını belirtti.


Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İdlib’de ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledi. İki lider, Brüksel’de düzenlenen bütçe konulu Avrupa Birliği (AB) Zirvesinin ardından gazetecilerle konuştu.

SİYASİ ÇÖZÜM BULUNMALI


Merkel, İdlib’deki durumun hızlı bir şekilde iyileşmesini umut ettiğini söyledi. İdlib’de ateşkesin sağlanması ve siyasi çözümün bulunması için ısrar ettiklerini belirtti. Yüz binlerce insanın umutsuzluk içinde ve insani olarak zor durumda olduklarını ifade etti. Merkel, sığınmacıların daha iyi bir şekilde barınmaları için Almanya’nın yardım teklif ettiğini anlattı. Rusya ile Türkiye arasında İdlib’e ilişkin çabaların olacağını ve Erdoğan ile Vladimir Putin’in telefon görüşmesi yaptığını duyduklarını ifade etti.

RUSYA VE SURİYE’DEN İSTEDİK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, “Merkel ve bana göre İdlib’deki durum derhal ateşkes sağlayarak çözülür. Bunu Rusya ve Suriye’den istedik” dedi. Macron, ülkesinin önceliğinin tarım konusunda ortak bir bütçe oluşturmak olduğunu belirtti. “Bir anlaşmaya varamadık. Derinden üzgünüm.” diyen Macron, bütçe konusunda çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Macron, AB ülkeleri arasında bir ‘gruplaşma’ olmadığını da dile getirdi. Bütçe konusunda bir anlaşma sağlayabilmek için iki gün boyunca Almanya Başbakanı Angela Merkel ile el ele çalıştığını aktaran Macron, zirve sırasında Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i aradığını belirtti.

İNSANİ FELAKET YAŞANIYOR

Macron, “İdlib’de insani felaket yaşanıyor. Rusya destekli Esad İdlib’de ilerliyor” dedi. Macron, “İdlib’de askeri tansiyonun yükselme riski bulunuyor. Dün iki Türk asker hayatını kaybetti. Daha önce de onlarcası yaşamını yitirdi. Çok riskli bir durum. Bu durum göç krizine de götürebilir” değerlendirmesinde bulundu. Macron, 2 milyona yakının kişinin yerinden edildiğini veya çok kötü şartlarda olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Putin ve Erdoğan’a karşı çok açık konuştuk. Putin’in rolü ve sorumluluğu bulunuyor. Merkel ve bana göre (İdlib’deki) durum derhal ateşkes sağlayarak çözülür. Bunu Rusya ve Esed rejiminden istedik. Bu durum aynı zamanda siyasi bir süreç ile çözülür. Bu nedenle İstanbul formatında 4’lü (Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa) bir toplantının düzenlenmesi konusunda hazır bulunduğumuzu ve en kısa zamanda yapmak istediğimizi belirttik. Gidebileceğimiz tek yol bu.”

Tayyip Erdoğan, dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile üçlü bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ