Merkel: Saldırganın ırkçı bir motivasyonla hareket ettiğini gösteren çok fazla işaret var

Bild gazetesi, Almanya Hanau'daki saldırının faili Tobias R'nin, geride bıraktığı mektubunda 'Bazı halkların öldürülmesi gerektiğini' yazdığını açıkladı.
Almanya’nın Hanau kentinde iki nargile bara düzenlenen silahlı saldırılarda 11 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişi yaralandı. Polis, saldırganın evinde ölü olarak bulunduğunu açıklarken Bild gazetesi, saldırgan Tobias R’nin geride bıraktığı mektubunda ‘Bazı halkların öldürülmesi gerektiğini’ yazdığını açıkladı. Haberde, cinayetlerin aşırı sağ saiklerle işlendiği savunuldu.


Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Hanau kentinde dün saat 22.00 sıralarında şehir merkezinde bulunan “Shisha-Bar Midnight“ adlı bir nargile bara giren silahlı saldırgan içeride bulunanlara silahla ateş açtı. Olay sırasında barda bulunan üç kişi hayatını kaybetti, bir kişi de ağır yaralandı.

Saldırgan daha sonra koyu renkli bir araçla yaklaşık 2,5 kilometre mesafedeki “Arena Bar & Café” adlı başka bir nargile bara giderek, burada da ateş açtı. Bu saldırıda da en az beş kişi yaşamını yitirdi.

Hanau polisi iki saldırıda 9 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Bild’in haberine göre ölenler arasında Kürtler de bulunuyor.

ZANLI ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ

Polisin yaptığı açıklamada, saldırının faili olduğu tahmin edilen Tobias R’nin kendi evinde ölü olarak bulunduğu belirtildi. Aynı evde başka bir kişiye ait olduğu belirtilen bir cesedin daha bulunduğu aktarıldı. Bild’in haberinde evde ölü olarak bulunan ikinci kişinin saldırganın annesi olduğu belirtildi. Böylece ölü sayısı 11’e yükseldi.

Polis farklı kişilere ait olduğu belirtilen nargile barlara yönelik saldırıyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Bild gazetesi, Tobias R’nin evde bir mektup ve bir video bıraktığını yazdı. Habere göre, saldırgan geride bıraktığı mektupta, “bazı hakların yok edilmesi gerektiğini” yazdı. Haberde, saldırganın mektubunda bu halkların, “Almanya’dan sınır dışı edilmesi gerektiğini” yazdığı da öne sürüldü.

MERKEL: IRKÇI BİR MOTİVASYONLA HAREKET ETTİ

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Saldırganın ırkçı bir motivasyonla hareket ettiğini gösteren çok fazla işaret var” dedi.

Merkel, “Saldırının perde arkasını netleştirmek için her şey yapılıyor. Vatandaşlarımızı kökenlerine ve dinlerine göre ayırt etmiyoruz” diye konuştu.

Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert saldırıyı “Korkunç bir suç” olarak nitelendirirken, Dışişleri Bakanı Heiko Maas da “Hanau’daki korkunç olaylar hepimize acı verdi” ifadelerini kullandı.

Almanya Sol Parti Eş Genel Başkanı Katja Kipping ise Twitter üzerinden Türkçe, Almanca ve Kürtçe olarak “Yas tutuyoruz” diye yazdı.

“IRKÇILIK KOLLEKTİF BİR KANSERDİR”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Dün gece Almanya’da gerçekleşen ve yabancı düşmanı olduğu anlaşılan ırkçı saldırıda vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Olayı aydınlatmak için Alman makamlarının azami çaba göstermesini bekliyoruz. Irkçılık kollektif bir kanserdir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ