Macron: 70... Erdoğan: 250...

Avrupa "görgüsüzlük" dediği bu olayı konuşuyor...
Türkiye'nin, G20 zirvesi için Hamburg'a gitmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik edecek yaklaşık 250 kişilik bir heyet listesini Alman makamlarına ilettiği ortaya çıktı. Fransa ise Macron'la birlikte 70 kişi olacak. Erdoğan'ın götüreceği polis sayısı bile sadece 60.

DW Türkçe'nin Türk ve Alman diplomatik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, yaklaşık 250 kişilik heyette 5 bakan ve 60'ı aşkın polis yer alıyor.

Ankara'nın geçtiğimiz haftalarda gönderdiği listeyi bir kez güncellediğini söyleyen diplomatik kaynaklar, ilk listede ABD'de haklarında yakalama kararı olan bazı polislerin yer aldığına dikkat çekiyor. Aynı kaynaklar, Türkiye'nin kendi inisiyatifiyle güncelleyerek gönderdiği ikinci listede bu isimlerin yer almadığını aktarıyor.


DEV LİSTE ŞAŞKINLIK YARATTI: ARAP KRALLAR GİBİ
Öte yandan Berlin diplomasi kulislerinde Türkiye'nin ilettiği "dev heyet listesinin" şaşkınlık yarattığı gizlenmiyor.

Zirveye katılacak Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un heyetinin yaklaşık 70 kişilik olduğu, Türk heyetinin bunun neredeyse üç katından fazla olduğuna dikkat çeken Alman kaynaklar, Türkiye'nin G20 için neden bu denli büyük bir heyet öngördüğünün soru işaretlerine yol açtığına dikkat çekiyor.

Erdoğan ile birlikte Hamburg'a aralarında damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de bulunduğu beş bakanın gideceği iletildi.

Ancak diplomatik kaynaklar sadece liderlerin katılabildiği G20 oturumlarına Erdoğan'ın bir ihtimal Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile katılabileceğini, diğer bakanların akredite edilemeyeceklerini, bu nedenle oturumlara katılmalarının da mümkün görünmediğini kaydetti.

Alman siyasi kulislerinde hızla yayılan "Dev Türk heyeti",  "Erdoğan'ın Suudi Krallar gibi seyahat ettiği" ve G20'ye katılımın Türkiye açısından "maliyetli olacağı" yorumlarına yol açtı. 

Gerilim ziyareti etkiler mi?

Öte yandan Federal Alman Hükümeti'nin, Erdoğan'ın G20 zirvesi kapsamında geleceği Almanya'da salon toplantısı düzenleyerek Türk göçmenlere hitap etme isteğini geri çevirmesi, böyle bir girişimin yasaklanacağını duyurması üzerine gözler Ankara'ya çevrildi.

"Dev heyetin" Erdoğan'ın Türk göçmenlerle buluşma etkinliği için öngörülmüş olabileceği, Alman Hükümeti'nin buna izin verilmeyeceği yönündeki açıklamalarının ziyaret ve heyet planlamalarında değişikliğe yol açabileceği belirtiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ