Lohusa annenin karantinaya alınma şekli Moğolistan başbakanını koltuğundan etti

Moğolistan’da yeni doğum yapmış Kovid-19 hastası bir annenin eksi 25 derecede ve üzerinde bir gecelikle karantina merkezine götürülmesi başbakanı koltuğundan etti.
Moğolistan’da başkent Ulanbatur’da yeni doğum yapmış Kovid-19 hastası bir annenin eksi 25 derecede üzerinde sadece bir gecelik, ayağında plastik terlikler ve kucağında yeni doğmuş bebeğiyle karantina merkezine götürülmesi ülkede infial yarattı.Salgınla mücadele politikası pandeminin başından beri eleştirilen Başbakan Khurelsukh Ukhnaa, patlak veren protestolar sonrası görevini bıraktığını duyurdu.


“Bir başbakan olarak sorumluluğu almalıyım” diyen Ukhnaa, “Ne yazık ki, o annenin yerini değiştirirken hata yaptık. O görüntüleri izlemek çok üzücüydü” ifadelerini kullandı.

Hükümet binalarının önünde yapılan büyük çaplı protestoların ardından Moğol siyasetçi hükumet adına özür diledi ve derhal geri çekileceğini söyledi.

Skandal sonrası sadece Başbakan değil, yardımcısı, pandemiyle ilgilenen ulusal acil durum komisyonu ve salgın hastalık merkezi başkanı da istifa ettiğini açıkladı.

Aralık ayında da yetkililer 58 yaşındaki bir kadının, Kovid-19 test sonucunun negatif olmaması nedeniyle hastaneye girişi reddedildikten sonra hayatını kaybetmesi üzerine özür dilemek zorunda kalmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ