‘Kuryesinin itiraflarından sonra Reza Zarrab yeniden jüri karşısına çıkabilir’

Reza Zarrab'ın kuryesi Adem Karahan'ın geçtiğimiz hafta yaptığı itiraflardan sonra Halkbank davasında Reza Zarrab'ın yeniden tanık olarak jüri karşısına çıkmasının beklendiği açıklandı.


Reza Zarrab’ın milyarlarca dolarlık para ve altın transferlerini yaptığını öne sürülen kuryesi Adem Karahan’ın geçtiğimiz hafta yaptığı itiraflardan sonra Halkbank davasında Reza Zarrab’ın yeniden tanık olarak jüri karşısına çıkmasının beklendiği belirtildi.

Halkbank ve Zarrab davasını yakından izleyen New York Barosu avukatı Cahit Akbulut, Mart ayında yapılacak jürili duruşmalarda Zarrab’ın yeniden tanık kürsüsüne çıkabileceğini tahmin ettiğini söyledi.


SON VERİLERLE ZARRAB YENİDEN TANIK OLARAK JÜRİ KARŞISINA ÇIKABİLİR

Akbulut, ABD Maliye Bakanlığı Mali Suçlar Dairesi Ağı’nın (FinCEN) dünyanın çeşitli ülkelerindeki gazetecilerin bilgi edinme hakkı yasası çerçevesinde şüpheli para trafiğiyle ilgili olarak açıkladığı son verilerin, 1 Mart 2021’de başlayacak Halkbank davasında Reza Zarrab’ın yeniden tanık olarak jüri karşısına çıkma olasılığını arttırdığını belirtti.

İTİRAFLAR HALKBANK DAVASINI ETKİLEYECEK

Amerika’nın Sesi’nden (VOA) Can Kamiloğlu’nun aktardığına göre Avukat Akbulut, “Tahminlerimiz, Sarraf’ın suçunu itiraf edip savcılıkla uzlaşması sonrasında en geç bir sene sonra kararın, itirafçı olması nedeniyle çıkacağı ve alacağı cezanın belirlenmesi yönündeydi. Aradan bu kadar uzun bir süre geçmesine rağmen hala cezasının verilmemesi, onun Halkbank davası içinde savcılığın lehine ifade verebileceği yönündeki öngörülerimi kuvvetlendiriyor” şeklinde konuştu.

HALKBANK’I MAHKUM ETTİRMEK İSTEYECEKLER

Akbulut, savcıların iddialarını güçlendirmek için hem Zarrab’la ilgili FinCEN belgelerini hem de eski kuryesinin Amerikan medyasındaki ifadelerini Halkbank davasında aleyhinde kullanabileceğini belirterek, “Büyük bir ihtimalle Hakan Atilla davasında olduğu gibi Sarraf’ın tanıklığında ve ifadelerinden yola çıkarak Halkbank’ı mahkum ettirmek isteyeceklerdir. Sarraf, uzun bir süre savcılıkla uzlaşmasına rağmen mahkemeye çıkarılmıyor. Usule göre bir sonra hakim karşısına çıkarılıp itirafçı olduğu için ceza indirimi yapıldıktan sonra hakkında cezanın verilmesi gerekiyordu” dedi.

Zarrab, ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarını delmek, ülkenin mali sistemini kullanarak kara para aklamak, Amerikan bankalarını dolandırmak gibi çeşitli suçlamalardan 2016 yılının Mart ayında Miami’de tutuklanmış, savcılıkla yaptığı anlaşma sonrasında eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın jürili duruşmalarında tanık olarak dinlenmişti.

KURYE KARAHAN’IN İTİRAFLARI DAVANIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRECEK

Öte yandan, Reza Zarrab adına milyonlarca dolarlık para transferini yapan kuryesi Adem Karahan’ın bir Amerikan yayın kuruluşuna yaptığı açıklamaların da, Halkbank’ın jürili seri duruşmalarında savcılık tarafından delil olarak kullanılabileceği bildiriliyor.

88 ülkeden 400 gazetecinin 16 aylık bir çalışmadan sonra ABD Maliye Bakanlığı’ndan elde ettiği bilgiler, Sarraf’ın milyonlarca dolarlık şüpheli uluslararası para transferi yaptığını, hatta bu şüpheli transferlerin ABD’de tutuklandıktan sonra bile sürdüğünü ortaya çıkardı.

5 MİLYAN 800 MİLYON DOLAR ŞÜPHELİ PARA TRANSFERİ

FinCEN belgelerinde, Zarrab’ın çeşitli bankalardan 2007-2016 yılları arasında 5 milyar 800 milyon dolar tutarında şüpheli para transferi yaptığı görülüyor.

NEW YORK’TAKİ DAVADA HALKBANK NEYLE SUÇLANIYOR

Geçen yıl Ekim ayında Halkbank aleyhine New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde açılan ve hala devam eden davada Halkbank’a , “ABD‘yi dolandırmak amacıyla komplo kurmak, ‘Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı’ İran’a para transferleri yaparak ihlal etmek için komplo kurmak, ABD bankalarını dolandırmak, ABD bankacılık ve finans sistemini dolandırmak amacıyla komplo kurmak, kara para aklamak, kara para aklamak amacıyla komplo kurmak” suçlamaları yöneltiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ