Kudüs için 8 ülkenin tepkisiyle BMGK toplanıyor.. Aralarında Türkiye yok..

ABD Başkanı Donald Trump büyük bir karara imza attı ve Kudüs'ü başkent olarak kabul ettiğini duyurdu. Bunun üzerine İsveç başta olmak üzere 8 ülke Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) toplanmasını istedi. Bu ülkeler arasında Türkiye yok.
ABD Başkanı Donald Trump dünyayı ayağa kaldıran kararından sonra Kudüs için karara tepki gösterenler arasında yer alan İsveç diğer 7 ülkeyle birlikte Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin toplanmasını istedi ve karar alındı.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, basına verdiği mülakatta "Trump’ın bu gece yaptığı açıklamadan İsveç hükümeti olarak üzüntü duyduk. Kudüs uluslararası bir statüye bağlıdır. Bu açıklama Orta Doğu’da tepkilere sebep olacaktır. İsveç hükümeti özel statüden yanadır. Biz bugünkü iki devletli çözümü destekliyoruz."dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin cuma günü toplanarak ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararını ele alacağı bildirildi.


ABD medyasına konuşan Birleşmiş Milletler diplomatlarının verdiği bilgiye göre, Konseyin 8 üyesinin talebi üzerine söz konusu görüşme cuma günü yapılacak.

Görüşme talebinin Fransa, Bolivya, Mısır, İtalya, Senegal, İsveç, İngiltere ve Uruguay'dan geldiği belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ