Koronavirüste ölümler katlanarak artıyor, panik büyüyor

Çin'de ortaya çıkan, 30'dan fazla ülkeye yayılan koronavirüsten ölenlerin sayısı her geçen gün katlanarak artıyor.


Tek bir günde virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 86 olurken, virüsün ortaya çıktığı 12 Aralık'tan bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı 720 oldu.

Virüsle enfekte olanların sayısı ise 34 bin 400'ü aştı. 


Bir gün içerisinde 86 kişinin yaşamını yitirmesi, şu ana kadar tek bir gün içinde kaydedilen en yüksek ölüm sayısı.

Filipinler ve Hong Kong'da iki kişinin hayatını kaybetmesi dışında tüm ölümler Çin'den.

Virüs ilk olarak Çin'in Hubei eyaletinin Vuhan kentinde görüldü.

Virüsün bulaştığı 6 bin 101 kişinin sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Tedavi olarak taburcu edilenlerin sayısı ise 2 bin 50.

Tüm dünyada paniğe neden olan virüsün kaynağının karıncayiyen olabileceği açıklandı.

Yeni iddiaya göre, yeryüzünün dış yüzeyi pullarla kaplı tek memeli olan karıncayiyenlerin yasa dışı kaçakçılığı aracılığıyla koronavirüsü önce yarasalara, oradan da insanlara geçti. Karıncayiyen, Asya mutfağında yemek alternatif tıpta da ilaç olarak kullanılıyor.

Karıncayiyen, uluslararası yasalarca koruma altına alınan bir tür olmasına rağmen Asya'da kaçakçılığı en fazla yapılan memeli hayvanlardan. Çin gibi ülkelerde eti lezzetli bulunan karıncayiyenle ilgili son araştırmalara dair bir açıklama yapan Güney Çin Ziraat Üniversitesi araştırmacıları, "Son keşif, virüsün kaynağının kontrol altına alınması ve yayılmasının önlenmesinde büyük öneme sahip olacak" dedi.

Üniversitenin sitesinden yapılan açıklamada, insanlarda tespit edilen orijinal koronavirüsü gen örnekleriyle karıncayiyenlerin taşıdığı virüsün yüzde 99 oranında örtüştüğü duyuruldu. 

Koronavirüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı koronavirüsü olduğu biliniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ