''Koronavirüs krizinden en kötü etkilenen Müslüman ülke S. Arabistan hızla fakirleşecek''

Koronavirüs krizi, ülke ekonomilerini derinden sarsmaya devam ediyor. krizden en kötü etkilenen Müslüman ülkenin Suudi Arabistan olduğunu söyleyen Ekonomist Atilla Yeşilada, Türkiye açısından da bu durumun çok önemli olduğunun altını çizdi.
Koronavirüs krizi, dünyanın genelinde ülkeleri derinden sarsmaya devam ediyor.
Körfez ülkeleri ise çifte krizle şok yaşıyor. Petrol fiyatlarının dip yapması nedeniyle özellikle Suudi Arabistan radikal kararlar alıyor. Daha önce vergi koymayan Suudi Arabistan, Katma Değer Vergisini (KDV) yüzde 5'ten yüzde 15'e çıkarttığını ve gelecek aydan itibaren geçim yardımının iptal edileceğini duyurdu.

Bu kararlar, küresel petrol fiyatlarının geçen yıla kıyasla yarıdan aza düşmesini, hükümetin gelirlerinin yüzde 22 azalmasını ve büyük petrol projelerinin şimdilik rafa kaldırılmasını izliyor.
Devlet petrol şirketi Saudi Aramco, büyük ölçüde ham petrol fiyatlarının çökmesi nedeniyle, yılın ilk çeyreğinde net kârında yüzde 25'lik azalma olduğunu açıkladı.

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner’e konuşan Körfez Bölgesi Uzmanı Michael Stephens "Bu önlemler, acilen harcamaları azaltma ve zayıf petrol fiyatlarını istikrara kavuşturma gereğini ortaya koyuyor. Krallığın ekonomisi korkunç durumda ve normale dönmesi zaman alacak" diyor.

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman liderliğindeki Suud yönetimi için Kaşıkçı cinayeti sonrası ciddi anlamda yatırımcı kaybı yaşanmıştı. 
Ekonomist Atilla Yeşilada ise, koronavirüs krizinden en kötü etkilenen Müslüman ülkesinin Suudi Arabistan olduğunu söylüyor.
Ciddi bütçe açığına dikkat çeken ekonomist, “Ülkenin sosyal karışıklığa gireceğini düşünmüyorum ama çok hızla fakirleşecek ve çevre ülkelere yaptığı yardımları da azaltacak bir ülke olarak görüyorum” diyor.
Türkiye açısından da bu durumun çok önemli olduğunun altını çizen Yeşilada, Kaşıkçı cinayeti sonrası bozulan ilişkilere işaret ediyor.
Bunun şimdiye kadar ekonomiye yansımadığını, orada iş yapan Türk müteahhitlerin mal alıp satmaya devam ettiğini ancak bu kriz sonrası bu ticari ilişkinin etkilenebileceğini kaydediyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ