Kasırgaların ABD'ye maliyeti 290 milyar dolar

Bu rakam ülke ekonomisinin yüzde 1.5’ine denk geliyor.
Irma ve Harvey’in ABD’ye faturası ağır. Florida kıyılarını vuran Irma ve Texas’ı harabeye çeviren Harvey kasırgalarının ABD’ye 290 milyar dolara mal olacağı belirlendi. Amerika’da özel bir Meteoroloji firması olan Accuweather tarafından belirlenen bu rakam ülke ekonomisinin yüzde 1.5’ine denk geliyor. Bu zararın ABD ekonomisinde yılın ikinci yarısında beklenen büyüme rakamını sileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan Irma kasırgasının vurduğu ABD’nin Florida eyaletinde yağmacılar ortaya çıktı. ABD’nin Florida eyaletinde etkili olan Irma kasırgasında yağmacılar sokağa çıkmayın uyarılarını dinlemeyerek işyerlerini yağmaladı. Polisin bölgede gözaltılara başladığı belirtildi. Önce Naples bölgesinde turistik kentler Fort Myers ve Tampa, Irma’nın şiddeti karşısında yerle bir oldu. Ardından Miami kenti sular altında kaldı. İkinci bir uyarıya kadar kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kırk kadar okulda kurulan kamplara 28 bin kişi sığındı. 390’dan fazla sığınakta 72 bin kişinin bulunduğu belirtiliyor.

3 milyon ev karanlıkta


Florida’da 6 milyon kişi evlerinden tahliye edildi, milyonlarca eve elektrik verilemedi. Irma, Florida’da 3 milyondan fazla ev ve işyerini elektriksiz bıraktı. Yerel yetkililer, elektrik hizmetlerinin onarılmasının en az bir hafta ya da daha uzun süreceğini duyurdu. Gece yarısı ve yarından sonra elektrik kesintilerinden yaklaşık 4.1 milyon kişinin etkileneceği belirtildi.

Irma sakinleşiyor

Kasırganın Tampa kenti üzerinden Georgia, kuzey ve güney Carolina ve Virginya eyaletlerinde etkili olması bekleniyor. Amerika Kasırga Merkezi, hız kategorisi 2’ye düşen kasırganın azami rüzgâr hızının 110 mph (175 km/saat) olduğunu açıkladı. Vali Rick Scott, pazar akşamı Tampa ve Gulf Coast şehirleri için sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Florida’nın bazı ilçelerinde boşaltılan bölgelerde, yağma ve hırsızlıkların başladığını belirterek, önlem olarak Tampa ve Gulf Coast kentlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.


IRMA HATIRASI

ABD Başkanı Donald Trump, daha fazla yardım ulaşabilmesi için Florida’yı “doğal afet bölgesi” ilan ettiğini ve en kısa zamanda bölgeye geleceğini duyurdu. Fiorida’dan önce Karayip adalarını etkisi altına alan Irma, 26 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Gün içinde şiddeti 4’ten 2’inci dereceye düşen kasırganın batı kıyılarında etkili olması bekleniyor. ABD, Irma’nın ardından, yine Karayipler üzerinden gelecek Jose kasırgasını bekliyor. Florida’nın Tampa kenti Irma’nın yıkımından en çok etkilenen yer oldu. ‘Canavar kasırga’nın yıkımını üç kafadar böyle görüntüledi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ