Kanadalı Akademisyen: Çinliler, Hitlerin yaptığından daha beterini Uygurlara yapıyor!

Çin hükümeti, Doğu Türkistan’da Uygurlar, Kazaklar ve diğer Müslüman topluluklara yönelik, dünyanın gözü önünde soykırım yapıyor.
Arnavut kökenli Kanadalı Akademisyen Olsi Jazexhi’ye göre Çinliler, Hitlerin Yahudiler konusunda yaptığı hatayı yapmama konusunda başarılı oldu! Çünkü, başta Müslüman ülkeler olmak üzere uluslararası kamuoyunun önemli bir kısmını ekonomik gücü ile satın alarak hiçbir şey olmamış gibi suçlarını gizlemeyi başardı.

Jazexhi Olsi’ye göre, ilk önce Müslüman devletler ve Çin’in boyunduruğu altına girmiş ülkeler, dünya tarihinin yeniden şekillendiği bu dönemde duruşlarının ne kadar yanlış olduğunu zamanı gelince fark edecek.

Olsi Jazexhi, Çin hükümeti tarafından Doğu Türkistan’a inceleme yapmak üzere davet edilen akademisyenlerden. Geçen günlerde yayınlanan mülakatında Çin’in, toplama kamplarını dünyaya ‘eğitim merkezi’ yalanı ile yutturmaya çalıştığını söyleyen Kanadalı Akademisyen, “O kamplarda kalanlar ne terörist ne de aşırılıkçı insanlar. Onların tek suçu Müslüman olmak. Çinliler onların Uygur Türk kültürünü, dillerini ve İslam inancını terk etmeye zorluyordu. Kamplarda helal olmayan yemekler, içki içmek ve komünist doktrine bağlılıklarını sunmak baskısı yapılıyordu.” diyordu.


Kanadalı Akademisyen, Çin hükümetinin İslam ve Türk kültürünü Doğu Türkistan’da soykırım ile yok etme konusunda çok başarılı olduğunu hatta bu noktada 6 milyon Yahudi’yi katleden Nazileri bile geçtiğini söylüyor. “Uygur, Türkmen, Kazak, Kırgız ve Tatarlar Doğu Türkistan’da zorla Çinlileştiriliyor. Bu soykırımı gizlemeyi de çok iyi başarıyor. Hitlerin Yahudiler konusunda yaptığı hatayı yapmama başarısını gösteriyor.” diyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ