Kamboçya’da gözaltında tutulan Osman Karaca’nın eşi: Çaresiziz

Kamboçya’da Türk Büyükelçiliği’nin verdiği sahte belge ve bilgilerle gözaltına alınan Osman Karaca’nın eşinden tüm dünyaya çağrı: “Eşimi bize getirin. Gerçekten çaresiziz.”


Kamboçya’daki Türk Büyükelçiliği’nin verdiği sahte bilgi ve belgelerle gözaltına alınan ve Türkiye’ye iade edilmesi riski bulunan Hizmet Hareketi gönüllüsü Osman Karaca’nın eşi, Twitter üzerinden tüm dünyaya çağrı yaptı: “Eşimi bize getirin. Gerçekten çaresiziz.”

14 Ekim’de Kamboçya’nın başkenti Pnom Penh’te gözaltına alınan Osman Karaca’nın eşi Grace Lalrinmawii Karaca Twitter hesabı üzerinden Türkçe, İngilizce ve İspanyolca paylaşımlarla eşinin salıverilmesi için kampanya başlattı.


KARACA: YAŞAMINDAN ENDİŞELİYİM, KORKUYORUM

Meksika vatandaşı olan Grace Lalrinmawii Karaca, eşinin gözaltına alınmasının üzerinden 4 gün geçtiğini belirterek, “Onun için endişeliyim ve korkuyorum. Yaşamından endişeliyim” dedi.
 

Karaca, Meksika Dışişleri Bakanlığı, Vietnam’daki Meksika Büyükelçiliği, Kamboçya’daki Meksika fahri konsolosluğu ve Meksika İnsan Hakları Dairesi ile temasa geçtiklerini ve yardım istediklerini belirtti.

KAMBOÇYA İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA GÖTÜRÜLDÜ

Eşinin gözaltına alınmasına şahit olan Osman Karaca’nın bir arkadaşının kendisine ilettiklerini anlatan Grace Lalrinmawii Karaca, eşinin bankadaki bir işlemi sırasında 8 polis tarafından gözaltına alındığını ifade etti.

Grace Lalrinmawii Karaca, “Polisler, direnmeleri halinde kendisini zor kullanarak ve sürükleyerek götüreceklerini söylemişler. Yanındaki arkadaşı araçla polislerin arkasından gitmiş ancak polisler engellemiş. Polislerden birisi, Karaca’yı Kamboçya İçişleri Bakanlığı’na götürdüklerini söylemiş.” dedi.

HİÇKİMSEYLE GÖRÜŞTÜRÜLMÜYOR, YASAL HAKLARI VERİLMİYOR

Karaca, “Herkesten, Kamboçya ve Meksika Hükümeti’nden kocamı bulmama yardım etmelerini talep ediyorum. Onu bize getirin. Gerçekten çaresiziz.” dedi.

Eşinin Kamboçya’daki bir üniversitede eğitim danışmanlığı işine kabul edildiğini ve Kasım ayında Kamboçya’ya taşınmayı düşündüklerini ifade eden Karaca, “Kamboçya Hükümeti onu bütün yasal ve güvenlik haklarından mahrum olarak gözaltında tutuyor. Hiç kimseyle görüştürmüyor” ifadelerini kullandı.

OSMAN KARACA’NIN GÖZALTINA ALINMASI

Kamboçya’daki Türk Büyükelçiliği, Meksika vatandaşı olan Karaca’nın Meksika vatandaşı olmadığı ve geçerli bir seyahat belgesi olmadığına ilişkin Kamboçya Hükümeti’ne bilgi vermişti. Osman Karaca bunun üzerine 14 Ekim’de başkent Pnom Penh’te terörle mücadele polisleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Türk Büyükelçiliği’nin yalanını Vietnam’da bulunan ve Kamboçya makamları nezdinde akredite Meksika’nın Vietnam Büyükelçiliği ortaya çıkarmıştı.

Karaca’nın gözaltından salıverilmesi ve iadesinin önüne geçmek için Vietnam’daki Meksika Büyükelçiliği 15 Ekim’de bir yazı yazarak Karaca’nın Meksika vatandaşı olduğunu belirtti ve pasaportunun bir kopyasını da yazıya eklemişti.

GRACE LALRINMAWII KARACA’NIN KONUŞMASININ TAM METNİ *

“Merhaba benim adım Grace Lalrinmawii Karaca, Meksika’da yaşayan, yasal bir Meksika vatandaşıyım. Eşim Osman Karaca 14 Ekim 2019 tarihinde Kamboçya’ da bir bankada polis tarafından zor kullanılarak tutuklandı. 4 gün geçmesine rağmen kendisinden hiçbir haber alamadım. Çok endişeliyim ve hayatının tehlikede olmasından korkuyorum.

Meksika’daki dış işleri bakanlığı ile iletişime geçtik. Vietnam’da bulunan Meksika Elçiliği ve Kamboçya’daki konsolosluklar ile de. Bir de Meksika’daki insan hakları ofisi ile iletişim kurduk. Kaçırıldığına tanık olan bir kişinin ifadesine göre eşim banka hesabının blokunu kaldırmaya çalışıyordu.
Bir polis gelip eğer onlarla gelmezse ve karşı koyarsa onu zorla götüreceklerini söylemiş.
Zor kullanarak dışarıda bekleyen arabaya götürülmüş. Bir arkadaşı onu takip etmeyi denemiş fakat kasten arabasının önünü kapatmışlar.

Ama bir arkadaşı gitmeden önce onu Kamboçya’daki içişleri bakanlığına götüreceklerini söyledi.

Ben Kamboçya ve Meksika devletleri dahil herkesten eşimi bulmam için yardım etmelerini ve bize getirmelerini istiyorum. Gerçekten çok çaresisiz. Sekiz yıl önce Kamboçya’da çalışıyorduk çünkü orası bizim ikinci evimiz gibiydi. Eşime Kamboçya’daki Praga Üniversitesi’nde eğitim danışmanı olması için iş teklif edilmişti ve oraya gideceği için çok mutluydu. Kasım ayında taşınmayı planlıyorduk.

Çocuklarım da yasal olarak Meksika pasaportuna sahipler. Kamboçya devletinin eşimi hiçbir yasal güvenlik hakkına erişimi olmadan ve dışarıdan kimse ile iletişim erişimi olmadan göz altında tutmalarının büyük şokunu yaşıyorum.” (Çeviri: Kuaybe Sönmez)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ